Çene Ağrısına Ne İyi Gelir

  • 24 Ağustos 2016
  • Yorum Yaz
  • 1.605 kez incelendi.
Çene Ağrısına Ne İyi Gelir

Bazen çene eklemi ağrısı hiçbir tedaviye gerek olmadan kendi kendine iyileşebilir. Belirtileriniz kalıcı ise doktorunuz size ilaç verecektir. İlaçlar şunlardır;

Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar sizin için yeterli olmazsa doktorunuz daha güçlü ağrı kesiciler reçete edebilir.

Amitriptilin gibi trisiklik antidepresanlar çoğunlukla depresyon için kullanılabilir, fakat ayrıca ağrı tedavisi için de kullanılır.

Kas gevşeticiler de çene eklemi ağrısının tedavinde etkili olarak kullanılmaktadır. Süre olarak birkaç gün veya bir hafta kullandırılabilir.

Sedatifler yani gevşetici yada yatıştırıcılar geceleri diş sıkmayı engellemek ve ağrının daha kötüleşmesini önlemek için verilebilir. Klonazepam ( Klonopin ) gibi bir yatıştırıcı bir reçete edilebilir.

ORAL ATEL; Genellikle, çene ağrısı olan insanların dişleri üzerinde takılı bir yumuşak ya da sert bir aparattır.

FİZİK TEDAVİ; çene kasları ve gücünü germek için egzersiz ile birlikte ultrason, nemli ısı ve buz kullanılabilir.

DANIŞMANLIK; eğitim ve danışmanlık size çene ekleminin ağrısının nedenlerini ve nasıl davranmanız gerektiğini öğretir. Bu sayede çene eklemi ağrılarından, kenetlenme, ısırma sorunlarından korunabilirsiniz.

CERAHİ VE DİĞER PROSEDÜRLER
Artrosentez. Bu prosedürde eklem içine iğne sokularak inflamatuar yan ürünler ve enkaz maddeler akıtılır.

Enjeksiyonlar. Bazı insanlarda, eklem içine kortikosteroid enjeksiyonları yararlı olabilir. Nadiren çene kası içine botulinum toksini (Botox) enjekte edilerek çene eklemi ağrısına yardımcı olunabiliyor.
Cerrahi. Çene eklemi ağrısı için tüm seçenekler denenmiş ve sonuç alınamamış ise doktorunuz ya da diş hekiminiz çene eklemini onarmak veya değiştirmek için ameliyat önerebilir.

Öneriler
Gerginliğe neden olan durumun farkında olmak çene ekleminizin kenetlenmesini önleyebilir. Diş bilenmesi veya kalem çiğneme gibi alışkanlıklarınız sizin çenenizde ağrıya neden olabilir. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek belirtilerinizi hafifletebilirsiniz.

Çene kaslarını aşırı kullanmaktan kaçının. Yumuşak gıdalar yiyin. Küçük parçalar halinde yiyin. Yapışkan veya sakız gibi şeyler çiğnemeyin.

Esneme ve masaj. Diş hekimi veya fiziksel terapist çene kaslarınızın geliştirilmesine yönelik nasıl masaj yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Buna göre doktorunuzun talimatlarına uyun.

Isı ya da soğuk. Yüzünüzün yan tarafına sıcak, nemli ısı (havlu) veya buz uygulamak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.