Çölyak Hastalığına Ne İyi Gelir

Çölyak Hastalığına Ne İyi Gelir

Gluten içeren tahıl ürünleri (buğday, arpa ve çavdar) kullanılarak yapılan gıda maddelerinin kesinlikle yenmemesi gerekir. Pirinç, mısır, patates ve soya unundan yapılmış ürünler yenilebilir. Meyve, sebze, yumurta ve et ürünlerinin yenmesinde sakınca yoktur.

Gluten içermeyen bir diyetin uygulanması normal beslenmeye göre daha pahalı, güç ve sıkıcı olabilir. Bu nedenle kesin tanı konulmadan bu tür bir diyetin uygulanması tavsiye edilmez. Bu hastalarda laktoz eksikliği (laktoz intoleransı) de olabildiğinden başlangıçta süt ve sütlü gıdaların alınmaması önerilir.

Glutensiz diyete başlanmasından günler sonra şikayetlerde azalma görülmeye başlar. Şikayetlerin tamamıyla ortadan kalkmasına rağmen bağırsak mukozasının tamam olarak iyileşmesi bazen 2 yıl kadar sürebilirse de bağırsak mukozasındaki iyileşme genellikle 3-6 ay içinde gerçekleşir.

Sıkı bir glutensiz diyet uygulayan hastalarda hastalık genelde iyi bir gidiş gösterir.

Glutensiz yaşamak zor gibi gözükse de mısır, patates, pirinç unu, fasulye, bezelye, barbunya, soya fasulyesi, nohut ve mercimek gibi baklagilleri kullanarak buğdayın yerini kolaylıkla doldurmanız mümkündür. Bunların dışında yer alan temel gıdalardan et, balık, süt ve yumurta da glütensiz diyetinizde serbest olan gıdalardır. Bal, zeytin, zeytinyağı, ay çiçek, mısır, fındık ve kanola yağları güvenli olup kuruyemiş çeşitlerinden fındık, fıstık, badem, ceviz, leblebi gibi yiyecekleri herhangi bir katkı maddesi eklenmediğinden emin olduktan sonra güvenle beslenme diyetinize alabilirsiniz.

Dikkat edilecek en önemli şeylerden biri de alınan ürünlerin işlem görmüş olmadığından emin olmak ve bu nedenle de ürün olarak alınan gıdaların titizlikle incelenmesi, içindekiler kısmının kontrol edilmesi ve özellikle glüten içerip içermediği teyit edilmelidir. Özellikle peynir, yoğurt, tereyağı ve dondurma alındığında güvenli bir yerden alınmalı ve içerikleri kontrol edilmelidir.

Ülkemizde herkesin çok sevdiği köfte, dolma, tarhana çorbası, makarna, bulgur pilavı ve erişte gibi besinler yasaklılar listeniz içerisinde olmalıdır. Gluten intoleransı olan Çölyak hastaları, normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı tüketemez. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi gıdalar ise gluten içermediklerinden dolayı rahatça tüketilebilecekleri için bu unlarla yapılmış pasta, çörek, kurabiye, ekmek gibi gıdalar rahatlıkla yenebilir. Pirinç makarnası ve karabuğdaydan da yapılmış olan yiyecekleri beslenme alışkanlıklarınızın içine alabilirsiniz. Süt içmeyi seviyorsanız laktozsuz süt içmekte gaz oluşumunu engelleyecektir.

Bilmemiz gereken diğer bir husus da Çölyak hastalığının, doğuştan gelen bir hastalık olmadığı ve insanın dünyaya geldiği ilk günlerde ortaya çıkabileceği gibi hayatının her hangi bir evresinde de ortaya çıkabileceğidir. Bu nedenle alışık olmadığınız karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşınıza göre kilo azlığı, kas zayıflığı, kansızlık, anormal şekilde tuvalet ihtiyacının artması, iştahsızlık, gaz sıkıntısı, eklem ve kemik ağrıları gibi sıkıntılarınız olursa bir tahlil yaptırmakta yarar vardır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.