Dalak Ağrısına Ne İyi Gelir

Dalak Ağrısına Ne İyi Gelir

Dalak ağrısı, çok ciddi sorunların belirtisi olabilir. Çünkü insan vücudundaki dalak, basit nedenlere bağlı olarak ağrı yapmaz. Dalağın bir diğer görevi ise vücuttaki su dengesinin sağlanmasıdır. Eğer bu durum da sağlanamazsa yine çok büyük problemler ortaya çıkacaktır. işte vücutta bu kadar önemli görevleri olan bir organın ağrıması, sizleri direk olarak doktora götürmelidir. Aksi durumlarda çok büyük problemler ile karşılaştıracaktır. Bunun için dalak ağrısını önemseyerek dikkatli olmanız gerekmektedir.

Dalak ağrısı, genellikle karnın sol alt kısmında hissedilmektedir. Kimi zaman sürekli olarak hissedilen bu ağrı, kimi zaman ara ara hissedilmektedir. Dalak ağrısının en çok şiddetli olduğu zaman, kişinin nefes aldığı zamandır. Kişi nefes aldığı zaman bu ağrının şiddeti artar. Çünkü nefes aldığında dalağa diğer organlar azda olsa baskı yapar. Bunun yanı sıra dalak ağrısı olan insanlarda bu ağrı yemek yedikten sonra kişinin şişmesi durumunda çok artabilmektedir. Bu nedenle birçok insan yemek yemek istememektedir. Dalak ağrısı, bazen mide ağrısı ya da diğer yakın organların ağrısı ile karıştırılabilir.

Fakat genellikle yemek sonrasında ve nefes alırken oluştuğu için doktorlar bu ağrıları çok rahat bir şekilde anlayabilir. Dalak ağrısı, diğer birçok ağrı gibi bulunduğu bölgeye yakın alanlara yayılabilir. En çok kişinin göğüs ve omuz bölgelerine yayılan bu ağrı, müdahale edilmez ise daha da yayılarak kişide sorunlara neden olabilir. Dalak ağrısı olan kişiler kesinlikle bu ağrılarını ağrı kesiciler ile geçiştirerek doktora gitmeyi ihmal etmemelidir.

Dalağa İyi Gelen Bitkiler

Su
Yaklaşık olarak 8-10 bardak su içmek dalak sağlığını destekler. Dalağımız etkili bir şekilde fonksiyonunu yürütebilmesi için suya gereksinimi vardır. Yeterli su alınmaması durumunda dalak kendi kendini temizleyemez ve vücutta biriken toksinleri uzaklaştıramaz. Bitkisel çaylar, süt, şeftali, erik, portakal, domates, karpuz, kereviz, salatalık ve marul gibi gıdalar dalağınıza yeterli destek sağlayan önemli besinlerdir.

Çiğ Meyve ve Sebze
Çiğ meyve ve sebze tüketimi de dalağın optimal düzeyde çalışmasında katkıda bulunur. Elma, kiraz, yaban mersini, çilek, portakal, havuç, kereviz, biber, salatalık, yaprak marul ve brokoli gibi çiğ meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve enzim bakımından zengindir ve bu nedenle vücudu detoksifiye edebilir, dalağın fonksiyonlarını iyileştirebilir, sindirimi destekleyebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu besinleri doğal halleri ile tüketmek, onlardan maksimum fayda sağlamak açısından önemlidir.

Zencefil
İster yemeklerinize isterse de zencefil çayı hazırlayarak dalağınıza bir iyilik yapabilirsiniz. Zencefilin yapısında bol miktarda yer alan “zingibain” enzimi vücutta protein sindirimine yardımcı olur, iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve detoksifikasyon sürecine yardımcı olur.

Yağlı Balık
Haftada 3 defa balık yeme dalağın uygun bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri içeren bu balıklar vücuttaki iltihabı azaltmak ve dalağın alkol ve tütün gibi toksinlerden kendisini temizlemesine yardımcı olabilmesi açısından önemlidir. Omega-3 yağ asitleri içeren diğer besinler arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya fasulyesi, soya yağı, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği yağı, ceviz ve ceviz yağı bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.