Damak Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Damak Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Damak kaşıntısı bir hastalık değil, sepmtomdur. Yani bir hastalığın belirtisidir. Bu yüzden damak kaşıntısına neden olan etkene göre tedavisi de farklılık gösterecektir.

Damak kaşıntısı, kişinin damağından başlayan ve boğazına doğru ilerleyebilen bir semptomdur. Genellikle üst solunum yoluyla ilgili bir sağlık sorununa bağlı olarak ortaya çıkar. Alerji duyulan bir maddenin vücuda girmesinden dolayı ya da nezle ve grip gibi üst solunum hastalıklarının ilk belirtisi olarak damak kaşıntısı hissedilebilir. Nezle ve benzeri hastalıkların belirtisi olan damak kaşıntısını ertesi sabah karşılaşılacak olan bir burun tıkanıklığı takip eder. Bu kaşıntı hastalığın iyileşme dönemine kadar devam edebilir. Polen alerjisi olanlar bahar aylarında sıklıkla damak kaşıntısı yaşayabilir. Bahar aylarında hava değişimlerinden dolayı nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları da çok yaygın olduğu için damak kaşıntısı şikayetinin görülme ihtimali artar. Alerji sebebiyle meydana gelen damak kaşıntıları sadece solunan havadaki alerjen partiküller nedeniyle değil, vücudun tüketilen gıdalara karşı alerjisi nedeniyle de olabilir.

Damak kaşıntısı üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişmişse mevcut hastalığı iyileştirmeye yönelik antigribal ilaçlarla uygulanan bir tedavi gerçekleşecektir.

Alerjiye bağlı damak kaşıntısı söz konusuysa ve hasta da kaşıntıdan fazlaca şikayetçiyse antialerjik bir tedavi uygulanır.

Alerji nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıyı sonlandırmak için kortizonlu spreyler ve gerektiğinde antialerjik ilaçlar kullanılır.

Eğer damak kaşıntısına neden olan şey tüketilen bir besinse ilk olarak gargara yapılması gerekir. Böylece alerjen partiküller mümkün olduğunca damaktan uzaklaştırılır.

Tüketilmiyor olsa bile alerjen gıda maddesi ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan damak kaşıntılarını azaltmak için ıhlamur ve adaçayı gibi ılık içecekler tüketmek faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.