Dil Ülserine Ne İyi Gelir

  • 25 Aralık 2015
  • Yorum Yaz
  • 1.857 kez incelendi.
Dil Ülserine Ne İyi Gelir

Dil ülseri, çoğu zaman endişe edilecek bir sorun olmamasına rağmen rahatsız edici olabilir. Yetersiz ağız bakımından enfeksiyon ve ağız kanserine kadar birçok sebebi olabilir. Dilde çıkan yaralar tipik olarak beyaz veya sarıdır, iyileştikçe griye döner. Ciddi vakaların haricinde 1 cm’den daha küçük olurlar. Büyük olan ülserler küçük olanlara oranla daha tehlikeli olur diye bir genelleme de yok.

Çoğu zaman bu ülserler tehlikeli değildir, kendi kendisine iyileşecektir. Kronik ağız yarası olan kişiler sorunun tespiti için doktora görünmeliler. İyileşmeniz için altta yatan diğer sebeplerin tedavi edilmesi gerekebilir.

Dil Ülseri Tedavisi
Yaralarınız birkaç gün içerisinde iyiye gitmezse, büyürlerse; veya sık sık dil ülserine yakalanıyorsanız tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığını anlamak için doktora gitmelisiniz.

Çoğu dil ülseri ev tedavileri ile giderilebilir, zaten kendi kendisine yok olacaktır ama ağrıyı hafifletmek ve iyileşme sürecini kısaltmak için aşağıdaki tedavileri uygulayabilirsiniz:

Tuzlu Su
Dil ülserinden mustarip olanlara ağızlarını tuzlu suyla çalkalamaları tavsiye edilir. Tuzu direk dil yarasının üzerine de uygulayabilirsiniz ama biraz rahatsız edici olacaktır.

Tereyağı
Yaranın üzerine tereyağı bastırırsanız ağrınız hafifler. Vücudunuzun yaralarla savaşma yeteneğini artıran kalsiyum için süt ve lor tüketin. Bo (pipal) ağacı yapraklarından veya baldan hazırlanan macunlar ülserin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Hint İnciri Ağacı
Hint inciri ağacının sütü de iyileşme sürecini hızlandıracaktır, ancak bu metot sabah veya akşamüzeri aç karnına uygulanmalıdır. Papaya, yeşil muz veya elma tüketmek de iyileşmesine yardımcı olur. Pamukçuk ilaçları ağrınızı hafifletecek ve yaraların iyileşmesini sağlayacaktır.

Ağız Temizliği
Dil ülseri ile savaşırken ağız temizliğinize dikkat etmek çok önemlidir. Dişlerinizi düzenli fırçalayın, bakteri ve tahriş edicilerden kurtulmak için gargaralar kullanın. Diş fırçası ile dil ülserinin civarını temizlerken nazik olun çünkü fırçanın uçları tahrişe sebep olarak durumunuzu daha kötü hale sokabilir.
İyileşme sürecinde sıcak gıdalardan, baharatlı ve asitli besinlerden uzak durun. Bunların tüketimi tahriş miktarını artırır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.