Dil Yarasına Ne İyi Gelir

  • 15 Aralık 2015
  • Yorum Yaz
  • 1.787 kez incelendi.
Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Dil yaralarının birçok nedeni vardır. Dilin ısırılması, yanlış yapılan protezler yada birtakım sağlık sorunları, diş fırçası veya kürdan gibi ağza sokulan maddelerden enfeksiyon kapılması gibi nedenlerden oluşabilmektedir.

Kalıtımsal özellikler ve gebelik gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde dil yaralarına neden olmaktadır.

Aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar dil üzerinde tahribat yaratabilir.Bu yaralanmaların görüntüleri kızarık, beyaz iltihablanmalar, su baloncukları şeklinde görülmektedir.

Dil yaraları, dilde bulunan çok sayıda kan damarı nedeni ile kısa sürede (4-7 gün) kendi kendine iyileşir. Şayet dilde derin kesikler mevcutsa bunların kendi kendine iyileşmesi beklenmez, bir sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Dil yaralanmaları bir takım ilaçlar ve antibiyotikler ile geçirilebildiği gibi evinizde uygulayabileceğiniz bir takım tedavi uygulamalarıyla da yapılabilmektedir.

Ağız gargarası: Ağız gargaraları eczanede bulunan antiseptik özelliği bulunan gargaralardır. Bu gargagara ile iltihaplanmanın büyümei engellenir.

Tuz ve Karbonat: Tuz ve Karbonat gargarası da yaraların genişlemesini engelleyerek doğal bir antiseptik ilaç oluşturmuş olursunuz.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.