Dirsek Ağrısına Ne İyi Gelir

Dirsek Ağrısına Ne İyi Gelir

Dirsek ağrısının tedavisi tamamen probleme neden olan duruma bağlıdır. Bu nedenle bir tedavi programına başlamadan önce belirtilerin kesin nedenini ortaya çıkarmak çok önemlidir. Bu nedenlerden tam olarak emin değilseniz mutlaka doktora başvurmalısınız. Dirsek ağrısı tedavisinde dikkate alınan başlıca tedavi yöntemleri şunlardır:

Dinlenme
Dirsek ağrısına neden olan birçok durumda ilk tedavi eklemi dinlendirmek ve enflamasyonun yatışmasını beklemektir. Fakat eklemi dinlendirirken dikkat çok önemlidir çünkü uzun süreli hareketsizlik eklemde sertleşmeye yol açabilir.

Buz ve Sıcak Uygulaması
Küçük buz torbaları ve ısıtılmış bez uygulaması dirsekte ağrı için en uygun tedavilerdendir. Fakat ne zaman hangisini kullanmak çok önemlidir.

Buz tedavisi genelde 48 saat içinde görülen sakatlıklarda ve özelliklerde şişme durumunda kullanılır. Buz tedavisi eklem etrafındaki şişmeyi dindirir. Buz tedavisi özellikle bilek burkulmalarında şişme sonucu görülen ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

Sıcak uygulama ise dokuları gevşetme ve bölgedeki kan akşını uyarmak için kullanılır. Sıcak tedavi aktivite öncesi aşırı kullanım sonucu görülen sakatlıklar sonucu kullanılmalıdır. Sıcak uygulama aktivitelerden sonra ve akut yaralanmalardan sonra kullanılmamalıdır.

Esnetme
Eklemleri saran kasları ve tendonları esnetme dirsek ağrılarında etkili tedavi yöntemidir.

Fiziksel Terapi
Fiziksel terapi birçok ortopedik koşulların tedavisi için önemli bir ayrıntıdır. Fiziksel terapistler hastaların sakatlık öncesi aktivite seviyesine geri dönmesi için güçlendirici ve hareket yeteneğini tekrar kazandırıcı değişik yöntemler kullanırlar.

Anti-enflamatuar İlaçlar
Eklem iltihabı ve tendinitlerin neden olduğu problemler sonucu görülen dirsek ağrıları için steroit olmayan iltihap sökücü ilaçlar yaygın olarak kullanılan etkili ilaçlardır.

Kortizon Enjeksiyonu
Kortizon iltihabı tedavi etmek için kullanılan çok güçlü bir ilaçtır ve enflamasyon da dirsek ağrısı görülen hastalarda çok yaygın bir problemdir. Kortizonun muhtemel faydalarını doktorunuzla görüşmek önemlidir.

Artroskopik Dirsek Ameliyatı
Dirsek ağrısının bazı nedenleri belirtileri azaltmak için cerrahi müdahale gerektirebilir. Artroskopik ameliyat dirsek ağrısının her nedeni için uygun olmasa da çoğu dirsek ağrısı belirtisi için uygundur.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.