Dirsek Kırığına Ne İyi Gelir

Dirsek Kırığına Ne İyi Gelir

Tedavi kırığın yerine ve derecesine göre değişir. Kaymamış veya bazı çok az kaymış kırıklarda 3-5 hafta tam veya yarım alçı uygulaması yeterli olabilir. Bu süre içinde zaman zaman kontrol röntgenleri ile kırığın kayıp kaymadığının kontrolü gerekebilir.

Kırık kaymışsa onu yerleştirmek gerekir. Bazen yerleştirme işlemi cerrahiye gerek kalmadan elle yapılabilir. Bu işlemin genel anestezi altında yapılması idealdir. Ancak kaymış dirsek kırıklarının çoğu cerrahi gerektirir. Bazı tip kırıklarda elle düzeltmeye çalışmak sakıncalı olduğundan doktorunuz direkt cerrahi önerecektir. İyi bir cerrahi sonunda dirsek tamamen normale döner.

Bazı Olekranon kırıkları deplase olmayıp sadece çatlak şeklinde olması durumunda uzun kol atel ile yakın takibe alınarak ameliyat etmeksizin iyileştirilebilir.

Yakın takiplerde hastanın kırık hattında kayma yoksa birkaç hafta sonra hafif dirsek hareketleri ile egzersizlere başlanabilir. Hasta takip sürecinde doktoru izin vermedikçe bir şey kaldırması yasaktır. Kırık iyileşmesi sonucu atel çıkarıldığında eklemlerde sertlik ve kas gücü azalmasına binaen fizik tedaviye başlamak önemlidir.

Takiplerde kırık hattında kayma olursa, cerrahi planlama yapılır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.