Dirsekte Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir

Dirsekte Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir

Sinirler dirsekte, el bileğinde, ayak bileğinde, diz altında sıkışarak zedelenir. Sinir zedelenmeye başladığı zaman yenilenen bir organ değildir. Beyin hücresi nöron, yerine yenisi yapılamayan bir dokudur. Dolayısıyla kalan sinirler kurtarılır. Bu nedenle çok aşınmadan, oradaki sinir hücreleri ölmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Hastanın şikayetleri tanı koymada yeterlidir. Bununla birlikte birçok yöntem tanıya yardımcı olur. Daha önce geçmiş bir sorun olmaktaysa doktorunuz çeşitli röntgenler isteyebilir. Ayrıca elin, el bileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere emg istenebilir.

İstirahat
Zarar gören bölgenizi, yani kolunuzu dinlendirin. Fiziksel aktiviteler fazladan zarar yol açabileceği gibi durumunuzu daha da ağırlaştırabilir. Olması halinde, sık sık atel kullanmalısınız. Bu yolla, zarar gören kolunuzu dengeli ve sabit tutarak durumunuzu daha da kötüleştirebilecek hareketi azaltabilirsiniz.

Fizik tedavi
Fizik tedavi ile, sıkışan sinirinizde gözle görülür bir rahatlama hisseceksiniz. Fizik tedavi, sinirdeki baskıyı azaltmaya yarayan bir dizi güçlendirme ve esneme egzersizleri içerir. Diplomalı bir fizyoterapiste danışmanız önemlidir çünkü yanlış yapılan herhangi bir egzersizin faydadan çok zararı olur ve iyileşme sürecini erteler.

Soğuk terapisi
Ayrıca bu yöntem de insanlara, sinir sıkışması belirtilerinin yatıştırılmasında yardımcı olur. Ağrının azaltılması kadar şişliği de indirebilir. Bununla birlikte insanlara, soğuk ya da buz torbalarını asla doğrudan tenlerine koymamaları tavsiye edilir. Bunun yerine, kullanmadan önce yumuşak bir kumaş ya da havluya sarılması daha iyidir. Soğuk kompresi 20 dakikadan az uygulayabilirsiniz. Hastalar ayrıca, sıcak kompresden de faydalanabilir. Bazı insanlar, sıcak kompres ile soğuktan daha fazla rahatlama hissettiğini keşfetmiştir.

Hareketsizlikten kaçının
Çok çelişkili görünüyor; ancak istirahat önemli olsa da tamamen hareketsizlik zararlıdır. Vücudunuzun kalanını aerobik egzersizlerle desteklemeyi sürdürmeniz daha iyidir. Her gün sadece 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Düzenli egzersiz yaparak kan dolaşımınızı hızlandıracak, dolayısıyla, rahatsızlığınızın iyileşmesini destekleyeceksiniz.

Kayropraktik
Kolda sinir sıkışmasını için diğer bir yöntem ise kayropraktiktir. Bu tedavi türü, sadece zarar gören bölgenize hitap etmez, ayrıca probleminizin temelini keşfetmenize de yardım edecektir.

Ameliyat
Ameliyat, konu kolda sinir sıkışması olduğunda son çare olarak düşünülür. Yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra, rahatsızlığınızda büyük bir gelişme görmeden önce birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Yine de, eğer doktorunuz rahatsızlığınızın alışılagelmiş ve koruyucu tedavilere yanıt vermediğini iddia ediyorsa, başka bir tedavi, ameliyat, olmanız önerilecektir. Ameliyata girerek, sinirinize baskı yapan maddeden kurtulacaksınız. Ameliyat sonrasında, fizik tedaviye gitmeniz, zarar gören kolunuza gücünü ve esnekliğini tekrar kazandırmanız için önemlidir.

Özetle,rahatsızlığınızın ciddiyetine bağlı olarak, yukarıda sıralanan tedavilerin bazıları birlikte ya da farklı bir sırada yapılabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.