Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir

Diş eti şişmesinin başlıca nedeni bakterilerin bölgeyi istila ederek enfeksiyon oluşturmasıdır. Bakteriler ve onların asitli yıkım ürünleri bölgeye zarar verirler ve diş eti bu duruma bir tepki göstererek şişmeye başlar. Ayrıca hamilelik durumu, aşırı stresin olduğu dönemler, çok fazla sigara kullanımı, Alınan besinlerin diş eti üzerindeki olumsuz etkileri,  ergenlik durumunda,herhangi bir travmaya bağlı olarak diş etinin şişmesi ki bunu nedeninin başında genellikle toplumumuzda sık görülen kürdan alışkanlıkları gelir. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde kullanılan diş macunları da diş eti şişmesine neden olabilmektedir. Vitamin ve minerallerin yetersiz olması ki bu dolaylı olarak diş etinin dirençsiz kalmasına ve diş eti şişmelerine neden olmaktadır. Ayrıca sadece dışarının bir etkisi sonucu oluşmayabilir, kalıtsal da olabilir.

Diş eti şişmesi, genelde kadınlarda görülen fakat iyi bir diş bakımı ile gerçekleşmesi önlenebilen bir hastalıktır.  Tedavinin maliyeti ve süresi hastadan hastaya değişmektedir. Diş fırçalama alışkanlıklarının neden olduğu diş eti şişmeleri, doğru ve düzenli diş fırçalama teknikleri ile düzeltileceği gibi bazı durumlarda da herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zamanla kendiliğinden düzelebilir. Genelde stresin de sebep olduğu diş eti şişmeleri hastanın stresten uzaklaşmasıyla kendiliğinden geçecektir. Diş eti şişmesihastaların dikkat etmesi gereken en büyük husus, antibiyotik kullanımının kesinlikle bir hekime danışılarak yapılmasıdır.

Diş eti şişmesi için bitkisel çözümler

1. Tuzlu su:
Tuzlu su oral sorunlar için en sık kullanılan ilaçlardan biridir. Şişmiş diş eti tedavisi için tuzlu su ile gargara ya da ağız durulama yapılabilir.
– Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı tuz eklenerek iyice karıştırılır. Sabahları ve geceleri ve de yemeklerden sonra ağız bu su ile çalkalanır. Diş etlerinin rahatlamasını sağlayan bu çözüm bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

2. Karanfil yağı:
Karanfil yağı de şişmiş diş etleri için kullanılan bir çözümdür. Eski çağlardan beri kullanılmaktadır.
– Biraz karanfil yağı etkilenen bölgeye uygulanır. Bu uygulama diş etinde oluşan şişliklerin hafiflemesine yardımcı olur.
– Karanfil yağı karabiber ile karıştırılarak da kullanılabilir. Bu uygulama ise inflamasyon ve ağrının azaltılmasında oldukça etkilidir.
– Ayrıca uzmanlar birkaç adet karanfilin çiğnenmesinin de faydalı olduğunu söylemektedir.

3. Zencefil:
Zencefil de diş eti hastalıklarında kullanılmaktadır.
– Zencefil ve tuz ile biraz su karıştırılarak hamur haline getirilir. Acı duyulan ve şişmiş diş eti alanları bu hamur ile ovulur. Düzenli uygulandığında şişliklerin hafiflemesini sağlar.

4. Karbonat
Karbonat da diş eti şişliklerinde kullanılan bir çözümdür.
– Zerdeçal özü ile karbonat karıştırılarak diş etlerine masaj yapmak için kullanılabilir.

5. Limon suyu:
Limon suyu, şişmiş diş etlerinin tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Asidik içeriği ile oldukça etkilidir.
– Limon suyu ve su kaynatılır. Bu karışım ile her gün iki defa gargara yapılır.
– Limon suyu ve gül çiçeği özü karıştırılır. Şişmiş diş eti tedavisi için günde üç kez bu karışım ağız durulama suyu olarak kullanılır.

6. Uçucu yağlar:
Papatya çayı, çay ağacı yağı ve nane yağları da şişmiş diş eti ağrısını gidermek için kullanılmaktadır.
– Bu yağlar birleştirerek gargara yapılabilir.
– Her gün sık sık ağız durulama suyu olarak kullanılabilir.
– Dişler fırçalanırken diş macununa birkaç damla çay ağacı yağı eklenmesi önerilir. Bu işlem diş etlerinin rahatlamasını sağlarken şişliklerin yatışmasına yardımcı olur.

7. Kına yaprakları:
– Yaklaşık 15 dakika boyunca birkaç adet kına yaprağı suda kaynatılır. Soğuması beklendikten sonra gargara olarak kullanılır.
– Günde 2 defa yapılması önerilir.
– Şişmiş diş etlerinde oldukça etkili sonuçlar verir.

8. Hint tohum yağı:
Şişmiş diş etleri için başka bir etkili çözüm de kafur ile Hint tohum yağı karışımıdır.
– Kafur ve hint tohumu yağı karıştırılarak hamur haline getirilir.sifalibitkileriniz.com Elde edilen hamur diş etlerine nazikçe uygulanır. Hafifçe ovulduktan sonra ağız su ile çalkalanır.
– Bu işlem şişliklerin inmesini sağlarken aynı zamanda kanamayı da durdurur.

9. Babul ağaç kabuğu:
Şişmiş diş etleri için uzun yıllardır kullanılan bir diğer ilaç da babul ağaç kabuğudur.
– Babul ağaç kabuğu suda bir süre kaynatılır.
– Bu su günde üç ya da dört kez gargara yapmak için kullanılır. Her gün kullanılabilir.

10. Aloe vera jel:
Aloe vera jel cilt bakımın yanı sıra ağız sağlığı için de kullanılmaktadır. Kanamanın azalmasını sağlarken aynı zamanda ağrıyı da hafifletir.
– Aloe vera jel diş etlerine doğrudan uygulanabilir.
– Aloe vera suyu ile gün içinde birkaç kez gargara yapılabilir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.