Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir

İnsanlar yedikleri kabuklu ve sert yiyecekler ile ya da aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ve içecekler ile farkında olmadan diş yapısına çok zarar verir. Diş minesinin çizilmesi, zedelenmesi ve hasar görmesi sonucunda diş sızlaması yaşanabilir. Diş fırçalama işleminin düzenli olarak yerine getirilmemesi de diş sızlamasına neden olabilir. Diş çürükleri çoğu zaman dinmek bilmeyen ağrıları da beraberinde getirir. Şekerli yiyecekler de diş sızlamalarını daha çok arttırır. Özellikle sızlama zamanlarında şekerden uzak durulması gerekir. Sıcak ve soğuk içecek ya da yiyecekler tüketilmemelidir. Ilık su ile rahatlatılmalıdır. Diş fırçalaması her zaman düzenli olarak yerine getirilmeli ve fırçalama tekniğine çok dikkat edilmelidir. Sert fırçalar ve sert darbeler asla diş üzerine uygulanmamalıdır. Dişler ve diş etleri, yabancı cisimler, çubuklar ile karıştırılmamalı ve vurulmamalıdır. Oluşumunu tamamlayamamış dişler için mutlaka doktora gidilmelidir. Çene yapısına uymayan ve dar gelen dişler de ağrı ve sızı yapabilir. Bu nedenle gerekirse tel tedavisine başlanmalı ve mutlaka diş hekimine gidilmelidir. Diş sızlaması için ilaç da kullanılır. Eczanelerde bu tür ilaçlar satılır ancak yine de diş hekimi önerileri ile hareket etmekte fayda vardır.

Alkol ya da kolonya damlatılmış pamuğu sadece çürükler üzerine çok hafif değdirerek de ağrısını ve sızısını azaltabilirsiniz. Tuzlu su ile yapılacak olan gargara da iyi gelebilir. Ezilmiş 1-2 diş sarımsak ağız ve özellikle sızlayan diş üzerinde bekletildiği takdirde de yine iyi gelecektir. Sirkeli su da hem gargara olarak hem de diş üzerine sürüldüğünde sızılara iyi gelecek olan diğer bir üründür. Kuru karanfilleri suda kaynatıp ılımasını bekledikten sonra yine sızlayan diş üzerine kompres yapılarak rahatlaması sağlanabilir. Her zaman için doğal malzemeler ve doğal yöntemler ilk olarak denenmesi gereken yöntemler arasında yer alır. Herhangi bir büyük risk taşımazlar. Geçici de olsa rahatlama olanağı sağlarlar. Ağrı kesici de kullanılabilir ancak doktora danışılması daha iyi olacaktır. Dolgulu ya da başka bir işlem görmüş diş üzerinde sızlama yaşanıyorsa yine diş hekimi ile birlikte hareket edilmesi daha doğru olacaktır. Dolgu düşmesinde de sızı yaşanabilir ve bu tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Diş problemlerinin çözümünde her zaman iyi bir diş hekimine gitmekte sonrası için fayda vardır.sifalibitkileriniz.com Eczanelere de diş sızısı için iyi gelecek ağrı kesiciler sorulabilir. Onlar da bilgileri dahilinde yönlendireceklerdir. Aile hekimlerine de ilk aşama için gidilip yardım alınabilir.

Diş sızlamasına çok iyi gelen bitkiler

1-) Karanfil: Bu şifalı bitki iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Birincisi bir parça pamuğa 4-5 damla karanfil yağı döküp bunu sızlamanın olduğu dişlerin arasına sıkıştırıyorsunuz. Bu yağ dişlerde 30 dakika içinde yoğun bir uyuşma etkisi oluşturarak sızlamanın geçmesini sağlayacaktır. Bir diğer yöntem ise karanfil yağı bulunmadığında uygulanmaktadır. Kuru karanfilleri sızlayan dişlarinizin arasına alarak sıkıştırıyorsunuz ardından bir süre çiğnediğinizde uyuşma etkisi oluşturup sızlamanın geçmesini sağlayacaktır.

2-) Tuzlu Gargara: Bir bardak suyun içine 4-5 kaşık tuz atıp karıştırın iyice çözündükten sonra bununla ağzınızda gargara yapın bu işlemi gün içinde birkaç kez tekrarladığınızda dişlerinizdeki sızlamayı düşürücü yönde etki gösterecektir.

3-) Sarımsak: Ağır kokusu sebebiyle pek tercih edilmese de iltihaplı diş sızlamalarını giderici özelliğe sahip doğal bir bitkidir. Bir miktar tuz ile sarımsağı karıştırıp dişlerinizde beklettiğinizde eğer varsa apse oluşumuna sebep olan iltihapların temizlenmesini ve diş sızlamasının geçmesini sağlamaktadır.

4-) Sirkeli Su: Bir birim sirke ile bir birim su karıştırılarak ağızda gargara yapıldığında çürüklü diş ağrılarının geçmesine yardımcı olmaktadır. Sirkeli suda diş sızlamasına ne iyi gelir diyenlere önerebileceğimiz doğal yöntemler arasındadır. Fakat sirkeli su dolgulu dişlerde maalesef etki gösterememektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.