Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir

Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir

Diz ağrısı tedavisi tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Aşağıda belirtilen tedaviler her durum için uygun değildir bu yüzden ağrınızın sebebinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Diz ağrısında en yaygın tedavi iltihabın inmesini sağlamak için eklemi dinlendirmektir. Genelde ağrıyı hafifletmek için gerekli tek adımdır.

Buz paketleri ve ısı pedleri diz ağrısı için en sık kullanılan tedaviler arasındadır. Kireçlenme ve iltihap gibi durumlarda ısı uygulanması ağrıyı hafifletirken zorlama gibi durumlarda şişmeyi engellemek için soğuk uygulama yapılabilir.

Dizi çevreleyen kasların ve tendonların esnetilmesi ağrının azalmasına destek olabilir.

Fizik tedavi neredeyse tüm ortopedik problemlerde olduğu gibi diz ağrısında da dizi ağrı öncesi aktivite seviyesine kavuşturmak için destek olur.

Diz Ağrısına Bitkisel Öneriler
Zencefil:

– Zencefil de diz ağrısı için önerilen çözümlerden biridir. Etkili ve güçlü anti enflamatuar özellikleri vardır. Diz, kas ve eklem ağrısı için doğal bir çözümdür.

– Bir tatlı kaşığı kurutulmuş zencefil kökü tozu veya taze çiğ zencefil parçaları kaynar suya eklenir. 10 dakika dinlendirilir ve suyu süzülür. İçerisinde biraz bal eklenerek düzenli olarak tüketilir.

– Zencefil, zerdeçal ve çemen tozu eşit miktarda karıştırılır. Bu karışımda günde iki kez, bir kez sabah ve bir kez akşam bir tatlı kaşığı kadar tüketilir.

– Sonuçtan memnun olana kadar bu işlem her gün iki kez tekrar edilir.

Hardal yağı ve sarımsak ile masaj:
– Bu uygulama iltihabı hafifletir ve aynı zamanda kan dolaşımını artırır. Diz ağrılarının kısa sürede geçmesini sağlar.

– 2 yemek kaşığı hardal yağına bir diş sarımsak eklenir ve bir süre ısıtılır. Soğuması için beklenir ve diz bölgesine uygulanır. Hafifçe masaj yapılmalıdır.

– Bu masaj her gün yapılabilir.

Zerdeçal:
– Zerdeçal diz ağrıları için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. İçerisindeki curcumin maddesi ile anti-oksidan anti enflamatuar özellikler gösterir. İyileşme sürecini hızlandırır.

– Zerdeçal tozu bir çay kaşığı kadar alınır ve içerisine bal eklenir. Ardından bu karışım sıcak süte ya da sıcak suya eklenerek tüketilir.

– Zerdeçal yemek ve salatalara eklenerek de tüketilebilir.

Hindistan cevizi yağı:
– Hindistan cevizi yağı da ağrılarına azalmasına yardımcı olur. İyileşme sürecini hızlandıran anti enflamatuar özellikler içerir.

– 1/2 su bardağı Hindistan cevizi yağı alın ısıtılır. Ilık hale geldiğinde dizlere hafifçe masaj yapılır.

– Yapılan masaj, bölgedeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve ağrıların hafiflemesini sağlar.

Süt ve zerdeçal:
– Zerdeçal anti enflamatuar özellikler içerir. Süt ise yatıştırıcı etkisinin yanı sıra yüksek miktarda kalsiyum içerir. Bu nedenle eklem ve kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

– Bir bardak sıcak süt (az yağlı) içerisine bir çay kaşığı kadar zerdeçal tozu eklenir ve iyice karıştırılır. Karışım her gün düzenli olarak tüketilir.

Elma sirkesi ve bal:
– Elma sirkesi eklemleri güçlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda ağrı, sertlik ve inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olacak birçok mineraller içerir. Özellikle magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi besin öğelerini içerir. Bal da ağrıyı azaltmada etkilidir.

– 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal bir bardak suyun içerisinde karıştırılır.sifalibitkileriniz.com Bu karışım ağrıyan alanlara bir bez yardımı ile günde 3 kez uygulanır.

Tarçın ve bal:
– Tarçın diz eklemlerindeki ağrıların azalmasına yardımcı olan anti enflamatuar özellikler içerir. Bal ve tarçın karıştığında diz ağrısı durumunda son derece etkilidir.

– 1/2 çay kaşığı toz tarçın ile 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım hamur haline getirildikten sonra dizlere uygulanır. 30 dakika kadar bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

– Düzenli olarak kullanıldığında kısa sürede ağrı ve iltihabın azalmasını sağlar.

Sarımsak:
– Sarımsak da diz ağrıları ve sertlik durumunda kullanılan çözümlerden biridir. Güçlü ve doğal anti enflamatuar özellikler içerir.

– Birkaç damla sarımsak yağı etkilenen diz alanlarına masaj yaparak uygulanır. Cilt tarafında emilmesi beklenir.

– İşlem günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılabilir.

Kırmızı acı biber:
– Acı biber kapsaisin maddesi ile doğal bir ağrı kesici olarak davranır. Bu nedenle diz ağrıları için de kullanılabilir.

– 1/2 su bardağı Hindistan cevizi yağı biraz ısıtılır. Ardından içerisine 2 yemek kaşığı kırmızı biber tozu eklenerek karıştırılır. Hamur haline getirilen karışım etkilenen alanlara uygulanır. 20 dakika kadar bekletilir. Su ile durulanır.

– Bu işlem düzenli olarak her gün 3 kez yapılmalıdır.

Epsom tuzu:
– Magnezyum içeren epsom tuzu da diz ağrıları için önerilen çözümler arasındadır.

– Sıcak su dolu küvete 2 su bardağı epsom tuzu eklenir. 15 dakika kadar bu suyun içerisinde beklenmesi önerilir.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

Çemen tohumu:
– Çemen tohumu dizlerde oluşan olası ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

– Bir avuç çemen otu tohumu tavada ısıtılır. Ardından ezilir ve toz haline getirilir. Bu tozdan 2 çay kaşığı alınır ve yeterli miktarda suya eklenerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur ağrı oluşan bölgelere uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah su ile durulanır.

– İşlem düzenli olarak yapıldığında kısa sürede ağrılarına azalmasına yardımcı olur.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.