Diz Kapağı Kireçlenmesine Ne İyi Gelir

Diz Kapağı Kireçlenmesine Ne İyi Gelir

Kireçlenme konusunda başvuran hastaların geneli diz ve diz kapağında gerçekleşen kireçlenme konusunda şikayetlerde bulunmaktadır. Dizde bulunan kireçlenme genellikle kıkırdakta bulunan eklemlerin sertleşmesi yani kemikleşmesi sonucu diz kısmında bulunan kasların iltihaplanması ve diz boşluğunda yada diz kapağında birikmesidir.

Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir
Kişinin eğer kilosu ile ilgili sıkıntısı varsa kilo vermeli
Düzenli ve uzmanların önerisi oranında egzersiz ve hafif tempolu yürüyüş
Ağrı kesici ve ilaç tedavisi
Sıcak su yani kaplıca suyu ile tedavi
İğne tedavisi ile dize kayganlaştırıcı sıvı aktarılması
Fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak sıralanabilir.

Son zamanlarda kıkırdak aşınmasına bağlı eklem sorunlarında – kireçlenmeler- yeni cerrahi tekniklerle birlikte diyet destekleri oldukça popüler olmuştur. Glukozamin vücutta doğal olarak bulunmaktadır ve eklem kıkırdağının biçimlenmesini ve onarımını uyarır. Kondroitin sülfat da benzer biçimde vucutta bulunan ve eklem kıkırdağı oluşumunu bloke eden enzimleri azaltan bir maddedir. Bu maddelerin hayvanlardan elde edilen türevleri yaygın olarak satılmaya başlanmıştır.
İnsanlar bu ilaçları kireçlenmelere bağlı yakınmaları azaltmak için yıllardır kullanmaktadırlar. Ağrıyı azaltmak ve kıkırdak onarımı üzerinde yararlı etkileri gözlenmekle birlikte bu konuda yeterli araştırma henüz yoktur.

Diz Kapağına Bitkisel Yağ ile Tedavi
Özellikle kırıklar dan dolayı alçıya alınan eklemlerde görünen kireçlenmeler için bitkisel yağların önemi oldukça büyüktür. Sizler için kireçlenmelere karşı bitkisel yağlar ile hazırlanan kür önerisinde bulunacağız, ihtiyacınız olan malzemeler ve yapılışı aşağıda yer almaktadır.

Malzemeler
Yarım Çay Bardağı Sızma Zeytin Yağı
Bir Yemek Kaşığı Çörek Otu Yağı
Bir Tatlı Kaşığı Limon Yağı
İki Tatlı Kaşığı Biberiye Yağı
Bir Tatlı Kaşığı Kekik Yağı

Uygulanışı
Yukarıda saydığımız bitkisel yağları cam bir kaseye koyup bir kaşık vasıtasıyla karıştırınız. Kireçlenmiş olan bölgeye masaj yaparak sürünüz.

Kireçlenmeye Bitkisel Çay
Kireçlenme için bitkisel çaylardan bir tanesi de kırk kilit otu çayıdır.Kireçlenmenin yanı sıra mide kanaması, akciğer hastalıklarına, böbrek hastalıklarına iyi gelen şifalı bitkidir.

Yapışılı ve Uygulanışı
Kırk kilit otunun tohumlarını bal ile karıştırarak yerseniz kireçlenmeye iyi gelir. Kırk kilit bitki çayını da yapabilirsiniz. Yapmanız gereken bir bardak kaynar suya bir kaşığından az kırk kilit otu koyunuz ve 5 – 7 dakika demlemesini bekleyiniz ve taze olarak tüketiniz.

Dikkat! Günde 2 bardaktan fazla kırk kilit çayı içmeniz mide bulantısına neden olabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.