Diz Kapağı Şişmesine Ne İyi Gelir

Diz Kapağı Şişmesine Ne İyi Gelir

Diz kapağının şişmesi sonucu ayağınızın üzerine basamıyorsanız, diziniz yürürken kilitleniyorsa, istirahat ederken bile ağrı geçmiyorsa ve evde uygulanan bir çok tedaviye rağmen, şişlik ve ağrı 3 günden fazla devam ederse, derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Dizde şişme tedavisi öncelikle altta yatan nedeni belirtlemekle başlar. Bunun dışında, diz şişliği ve ağrıyı azaltmak için deneyebileceğiniz tedavi yöntemleri var.

Her gün yaptığınız aktiviteler esnasında yorulan dizinizi dinlendirmek ve artan stresinizi azaltmak için çalışma temponuza biraz ara verin. Yapılan iki günlük bir dinlenme genel olarak oluşan küçük incinmelerin iyileşmesi için yeterli bir süredir. Eğer ciddi bir incinme yaşarsanız öyle bir durumda daha uzun süre istirahat etmeniz gerekebilir.

Buz koymak açıyı ve şişliği azaltmanızda işe yarabilecek bir yöntemdir. Şişen ya da ağrıyan dizinize bir konserve dolusu dondurulmuş bezelye ya da ince bir havlunun içine buz sararak 15 dakika koyun. Yaptığınız bu buz torbalarının dizinizde 20 dakikadan fazla tutmayın çünkü sinirlerinize ve derinize zarar verebilir.

Zarar gören dizinize baskı yapmak sıvı birikimi olmasını engelleyebilir. Baskı yapmak için hafif, kendinden yapışan ve delikli olan sargı bandajlarının kullanabilirsiniz. Fakat bandajı tam dizinizin üstüne kan akışını kesmeyecek sıkılıkta düzgünce yaptığınıza emin olun.

Şişen dizinizin altına bir yastık koyarak şişliğin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendiliğinden yatan koltukta (televizyon koltuğu) tercih edebilirsiniz. Önemli olan nokta şişen dizinizin kalp seviyesinden daha yukarıda kalmasını sağlamaktır.

Reçetesiz alabileceğiniz ibuprofen, naproksen ve asetaminofen gibi bazı ilaçlar diz ağrısını dindirmeniz ve şişliği ortadan kaldırmanız konusunda işinize yarayabilir. Sürdüğünüz bölgeyi hissizleştiren bazı kremlerde acıyı dindirmeniz de yardımcı olabilir. Kapsaisin ve lidokain bu krem çeşitlerinin en yaygın olanıdır.

Doktora Ne Zaman Gidilir?
Eğer aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalırsanız doktorunuzu görmeniz önem arz eder. Bu durumlar:

Şişen dizinizin üstüne basamayacak duruma geldiyseniz
İstirahat halinde dahi diziniz çok ağrıyorsa
Diziniz çıtlarken acı duyuyorsanız ya da yürüme esnasında kitleniyorsa
Şişlik artmaya devam ediyorsa ve dizinizin şekli bozulduysa
Şişen dizinizde kızarıklık, ateş ve ya yanma hissi var ise
Baldırınızda şişme, ağrı, karıncalanma veya uyuşma hissedersiniz
Evde uyguladığınız tedavi yöntemlerine rağmen 3 günden fazla ağrı devam ederse

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.