Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir

Yaralanmalar, alerjiler ve enfeksiyonlar dudak şişmesinin en yaygın nedenleridir. Şayet dudak şişmesine ek olarak, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız, doktora gitmeniz gerekir.

Dudak şişmesini engellemek için önce altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Örneğin, vitamin eksikliği için yeterli ve dengeli beslenme gerekecektir. Bakteriyel bir enfeksiyonsa antibiyotikler işe yarayacaktır. Tabi bunun dışında yapabileceğiniz etkili yöntemler de mevcut.

Soğuk Kompres
Dudaklarınızın şiştiğini fark ettiğiniz anda etkilenmiş bölgeye soğuk buz uygulayın. Bunun için buz küplerini ince bir havluya ya da beze sarın. Alternatif olarak, soğuk bir kaşığı ya da bir torba soğuk nohut veya bezelyeyi de kullanabilirsiniz.

10 dakika boyunca uyguladıktan sonra mola verin, sonra yeniden başlayın. Bunu şişlik inmeye başlayana, ağrının ve rahatsızlığın dinmesine kadar devam edin. Buzu direkt olarak cilde değdirmeyin, çünkü buz yanıklarına neden olabilir.

Sıcak Kompres
Soğuk kompres gibi sıcak kompres de şişliği indirmeye iyi gelir. Dudaklarınızdaki kan akışı artacak, şişen bölgedeki kan toplanması azalacaktır. Böylece iltihap ve şişlik azalacaktır.

Bunu yapmak için bir bezi sıcak suya batırın. Bezi sıkın ve 10 dakika uygulayın. Sonra kısa bir ara verin. Bez soğuduğunda tekrar sıcak suya sokun. Bir saat yönergeleri takip edin.

Aloe Vera
Aloe vera jeli iltihap önleyici fonksiyonlara sahiptir bu yüzden yanma ve şişkinliklere iyi gelir. Aloe verayı şişen bölgeye uygulayın ve şişliğe nazikçe masaj yapın. Masaj yaparak dudağın aloe verayı emmesini sağlayacak, iltihap ve acıyı dindirebileceksiniz. Bunu şişlik düzelene kadar günde 2-3 kez yapın.

Zerdeçal
Zerdeçal tozu mikroplar ve iltihaplarla savaşma özelliği taşır. Bir çay kaşığı zerdeçalı alın ve biraz soğuk suyla karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla şişen bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra soğuk suyla bölgeyi yıkayın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın. Zerdeçalın iyileştirici özellikleri daha sonra enfeksiyon çıkma ihtimalini de azaltacaktır.

Tuz
Eğer dudak şişmesi bir kesik sebebiyle oluştuysa, şişkinliği azaltmak için biraz tuz kullanabilirsiniz. Tuz doğal bir enfeksiyon önleyicidir ve enfeksiyonlara neden olan mikropları kolayca öldürür. Şişmeyi gidermek için bir yemek kaşığı tuzu biraz ılık bir suda eritin. Temiz bir pamuk alın, suya batırın ve kesiğin olduğu yere sürün. Önce yanma hissedeceksiniz, ama tedavi işe yaramaya başladıkça azalacaktır. Ayrıca tuzlu suya gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Bal
Bal antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca şişen dudakları etkili bir şekilde tedavi eder. Bir çorba kaşığı kadar bala temiz bir pamuğu daldırın ve şişen dudaklara direkt olarak uygulayın. 20 dakika böyle kaldıktan sonra, soğuk suyla silin. Günde 2-3 kere bunu yapın.sifalibitkileriniz.com Balın en güzel tarafı dudakları nemlendirmesi ve enfeksiyonu önlemesidir. Bu tedavi ayrıca iltihabı ve ağrıyı da azaltacaktır.

Çay Ağacı Yağı
Dudaklarınız şiştiğinde kullanabileceğiniz en bileşenlerden biri çay ağacı yağıdır. Sadece bu yağı saf haliyle kullanmadığınıza emin olun, çünkü cildi yakabilir. Bunun yerine başka bir yağla çay ağacı yağını seyreltin. Böylece şişliği indirip, dudakları nemli tutup, enfeksiyonu dindirebilirsiniz. Aloe vera jeli ile de karıştırıp, sürebilirsiniz. Eğer bir rahatsızlık hissediyorsanız, hemen soğuk suyla silin.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.