Dudak Yarasına Ne İyi Gelir

Dudak Yarasına Ne İyi Gelir

Çatlamış, kuru ve dokununca acıyan dudaklara kuru ve soğuk havalarda sıkça rastlanabilir. Sizin için derlediğimiz yöntemleri uygulayarak tekrar yumuşak dudaklara kavuşabilirsiniz.

Yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Vücudunuz susuz kaldığında genellikle ilk olarak dudaklarınızda etkisi görülür.

Dudaklarınız çatladığında dudaklarınızı yalamaktan ya da dudaklarınızı yolmaktan kaçının. Her ikisi de durumun kötüleşmesine yol açacaktır. Dudaklarınızı yalama anlık bir rahatlama getirse de, tükürük yok olduğunda dudaklarınızı kurutacaktır. Dudaklarınızdaki deriyi yolmak ise kanamaya, enfeksiyona ya da uçuğa yol açabilir. Eğer dudaklarınızı yalama ya da yolma isteği duyarsanız hemen bir dudak nemlendiricisi sürün. Bir şeyler içtikten ya da ağzınızı çalkaladıktan sonra dudak nemlendiricisini tazeleyin.

Tuz ya da şekerle, ya da az miktarda zeytinyağı ile karıştırılmış şekerle dudaklarınıza nazikçe masaj yapabilir, bu şekilde ölü derinin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak dudaklarınızı ovalarken sert hareketlerden kaçınmalısınız. Çünkü sert hareketler durumu daha da kötüleştirebilir.

Dudaklarınızı nemlendirin. Ancak nemlendirmek için ne kullandığınız önemlidir. Örneğin vazelin gibi ürünler geçici olarak dudaklarınızı iyi hissetmenizi sağlar, ama aslında dudaklarınızın daha fazla kurumasına neden olabilir. Sonuç olarak sürekli uygulama ihtiyacı duyarsınız. Bu sebeple balmumu, shea tereyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da diğer doğal nemlendiriciler içeren ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. İçerisinde telaffuz edemediğiniz bir sürü malzemeler bulunan ürünleri tercih etmeyin.

Dudaklarınızı nemlendirmek için ruj kullanmayın, ruj kurutabilir. Altına koruyucu bir merhem sürmeniz gerekir.

Dudaklarınıza az miktarda hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı ya da kakao yağı sürmek dudaklarınızı nemlendirip yumuşatırken daha fazla hasara karşı da koruyacaktır.

Eğer dudaklarınız çok çatlaksa ve gülerken acıyorsa evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bunlardan bazıları salatalık dilimlerini 10 dakika boyunca dudaklarınıza sürmek, dudaklarınıza bir miktar aloe vera jeli ya da az miktarda bal sürmektir.

Ticari cilt ürünlerinin aşırı kullanımından kaçının.

Bazı kişilerin florür alerjisi vardır ve bu sadece dudakları etkilemekle kalmaz ağızda diğer tahrişlere de yol açabilir. Bu sebeple florür içermeyen diş macunlarını deneyip herhangi bir fark olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Kış aylarında ısıtıcılar sebebiyle hava kurur. Bu sebeple nemlendirme cihazlarından kullanabilirsiniz. Bu odadaki havayı nemlendirecek ve sonunda dudaklarınızı da nemlendirecektir.

Tuzlu yiyecekleri yemekten kaçının. Çünkü bunlar dudaklarınızı yalama isteğini arttıracaktır.

Eğer uyandığınızda dudaklarınız kuru ve çatlaksa bunun sebebi uyurken ağzınızın açık olması olabilir. Yatış pozisyonunuzu değiştirip düzelme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burnunuz tıkalı olduğunda ağzınızdan nefes alıp vermek de kuru ve çatlak dudaklara yol açabilir. Burun tıkanıklığını gidermek burnunuzdan daha fazla nefes almanıza yardımcı olabilir. Eğer uyurken ağzınızın açık kalmasına engel olamıyorsanız yatmadan önce dudaklarınıza iyi bir merhem uygulayabilirsiniz.

Güneş cildinize zarar verdiği gibi dudaklarınıza da zarar verebilir. Dudaklarınız güneşten yanabilir ve acır. Güneşten zarar görmüş dudaklara aloe uygulamak yanmış cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. En az 15 SPF özellikli bir dudak merhemi kullanın.

Bazı vitaminler sağlıklı bir cilt ve dudakların korunması için gereklidir. Bunlar A, B, C, B2 ve E Vitaminleridir. Çatlak dudaklardan kaçınmak için bu vitaminlerden yeterince aldığınıza emin olun.

Herhangi bir ürünün içeriğine hassasiyetiniz ya da alerjiniz olup olmadığını saptayın. Kuru ve çatlak dudakların nedeni ürünlerde yer alan bazı içeriklere verilen negatif reaksiyonların sonucu olabilir.sifalibitkileriniz.com Dudaklardaki çatlaklar kullanmış olduğunuz bir ilacın yan etkisi olabilir. Eğer böyle olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşün.

Eğer ağrılı dudakların nedeni yukarıda belirtilenlerden birisi değil gibi görünüyorsa, daha ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.