El Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir

El Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir

Bilek problemler için önerilen tedavi türleri, bilek ağrılarının yerine, türüne ve şiddetine göre çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca hastanın yaşı ve genel vücut sağlığını da göz ardı etmemek gerekir.

İbuprofen ve asetaminofen etken maddeli ağrı kesiciler, bilek ağrısı azaltmaya yardımcı olabilir. Daha güçlü ağrı kesiciler reçete ile alınabilir.

Tedavi
Eğer bileğinizde kırık kemikler varsa, bu kemiklerin düzgün ve uyumlu şekilde birleştirilmesi ile iyileşme süreci daha kısa sürer. Bir alçı kalıbı ya da kol desteği bileği iyileştirmek ve kemik parçaları bir arada tutmak için yardımcı olabilir.

Eğer bileğinizde burkulma veya gerilme oluşmuşsa, burkulan veya bileğinizi gerilmişti varsa, bu gerilem ve burkulma iyileşinceye kadar yaralı tendon veya ligamenti korumak için bir atel giymeniz gerekebilir. Ateller özellikle aşırı tekrarlayıcı hareketlerden kaynaklanan yaralanmalarda yararlı olmaktadır.

Bilek ağrısını her çeşidi için tıbbi tedavi gerekli değildir. Küçük bir el bileği yaralanması için, üzerine buz koyarak veya elastik bir bandaj ile bileği sararak ağrının üstesinden gelebilirsiniz.

Ameliyat:
Bazı durumlarda, ameliyat gerekli olabilir. Örneğin aşağıdaki durumlarda:
1. Ciddi kemikleri kırıklarında: Bu durumda cerrah metal bir donanım ile kemik parçalarını bağlayabilir.
2. Karpal tünel sendromu: Belirtileriniz şiddetli ise, tünel sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için bir kesi oluşturulması gerekir.
3. Tendon veya ligament tamiri. Cerrahi işlem bazen rüptüre olmuş tendon veya ligamentleri onarmak için gerekli olabilmektedir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.