El Bileği Kırığına Ne İyi Gelir

El Bileği Kırığına Ne İyi Gelir

Kemiklerin kırık uçları düzgün ve uyumlu şekilde değilse, doktorunuz bu kemikleri uygun hizaya getirmeye çalışacaktır. Bu işlem kırılan kemikleri tekrar yerine oturtma işlemidir. Ağrı ve şişkinliğin şiddetine göre işlem öncesi kas gevşetici ve sakinleştirici almanız ya da genel anestezi uygulanması gerekebilir.

Kırılan el ve bilek kemiklerini fazla hareket ettirmemek, erken iyileşme için çok önemlidir. Bunu sağlamak için ilgili kemiklerin bir atel veya alçı ile sabitlenmesi gerekir.

Ağrı ve iltihaplanmaları azaltmak için “asetaminofen” veya “ibuprofen” etken maddeli ağrı kesiciler önerilebilir. Eğer ağrılar çok şiddetli “kodein” gibi uyuşturucu etki gösteren bir ilaç kullanmanız gerekebilir.

Alçı veya ateller açıldıktan sonra kırıklı alanlardaki sertliği azaltmak ve bilek-el hareketlerini tekrar kazanmak için egzersizler yapmanız veya fizik tedavi görmeniz gerekebilir. Ağır yaralanmalarda tam iyileşme için uygulanacak rehabilitasyon işlemleri yardımcı olabilir ancak birkaç ay sürmektedir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.