El Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir

El Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir

Bilek ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve çeşitli sebepleri vardır. Bilek ağrısının tedavisi için gerçek nedeni ortaya çıkarıp doğru teşhisi yapmak ve bunun sonuca olarak da doğru tedaviyi uygulamak önemlidir.

Buz tedavisi genelde 48 saat içinde görülen sakatlıklarda ve özellikle de şişme durumunda kullanılır. Buz tedavisi eklem etrafındaki şişmeyi dindirir. Buz tedavisi özellikle bilek burkulmalarında şişme sonucu görülen ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

Ganglion Kisti
Ganglion kisti genelde bilek bölgesindeki şişmeyle kendini gösterir. Bu kistler iyi huylu ve içi sıvı dolu kapsüllerdir. Ganglion kistleri kanserojen değildir ve hacim olarak büyümelerine rağmen vücudun diğer kısımlarına yayılmazlar.

Çoğu ganglion herhangi bir tedaviye gerek kalmadan gidebilir bazıları da tedaviye rağmen tekrar yenilenebilir. eğer bir ganglion semtomatikse, infekte olmuşsa yada bitişik kemik yada dokuları etkilemişse daha agresif tedavi gerekebilir. Tedavi seçenekleri şunlardır:

ASPİRASYON: Kist içindeki bir sıvı enjektör ile çekilir. Bu nadiren kalıcı bir çözümdür. 34 hasta ile yapılan bir çalışmada, kistlerin % 59’u üç ay içinde tekrar oluşmaya başlamıştır.

STEROİD ENJEKSİYONUYLA ASPİRASYON: En sık kullanılan yaklaşımlardan biridir. Tek başına aspirasyondan daha etkili olduğu düşünülmektedir. % 57-79 arasında değişen oranda etkili olmaktadır.

CERRAHİ MÜDAHALE: Ameliyatta amaç ganglion kisti ile birlikte bağlı dokuları da beraberinde çıkarmaktır. En kalıcı çözüm bu olsa da , % 5- 10 arasında tekrarlama riski vardır.

Tendinit
Tendinit bilek bölgesindeki ağrı ve şişmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Tendinitin nedeni tendon kılıfının iltihaplanmasıdır. Tendinit kaynaklı bilek ağrısında cerrahi müdahaleye gerek yoktur.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.