El Uyuşmasına Ne İyi Gelir

El Uyuşmasına Ne İyi Gelir

El uyuşması çoğunlukla koldaki ya da el bileğindeki bir ya da bir grup sinirin zarar görmesinden ya da baskıya maruz kalmasından kaynaklanır.

Genellikle eldeki uyuşma iğne batması gibi bir hisle ve yanma veya karıncalanma hissiyle birleşir. Bu nedenle el ve parmaklar zayıf ve beceriksiz hale gelir.

El uyuşması tedavisinde öncelikle altta yatan şeker hastalığı, guatr hastalığı vb. bir hastalık varsa, onun kontrole alınması gerekir. Tedavinin ilk aşaması hastanın el bileğine takacağı bir atel vermektir. Bu atel el bileğini olması gereken pozisyonda tutacak, böylece sıkışma önlenmiş olacaktır. Şikayetleri yeni başlamış ve çok şiddetli olmayan hastalarda tek başına atel yeterli olabilir.

İlaç olarak ağrı kesici ilaçlar, sinir uçlarını koruduğu varsayılan B vitaminleri, çok şiddetli şikayetlerde ise nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar hastaya başlanabilir. Fizik tedavide bu bölgeye ağrı kesici akımlar, derin ısıtıcı ultrason tedavisi, yüzeysel ısıtıcı parafin tedavisi, iyontoforez, fonoforez gibi ajanlar kullanılır. Kas kuvveti kaybı olan hastalara kuvvetlendirme egzersizleri verilir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen, şikayetleri çok şiddetle devam eden, muayenede baş parmak kasında giderek artan kas kuvvetsizliği olan veya kasta erime saptanan hastalarda cerrahi tedavi uygundur. Ameliyatla el bileğindeki yumuşak dokular serbestleştirilir ve sinirin sıkışması önlenir.

Dr. Feridun Kunak eldeki uyuşmalara karşı dere otu lapasını öneriyor.

Malzemeler:
– 1 demet dere otu,

– 1 çorba kaşığı Zeytin yağı,

– 1 çorba kaşığı su

Hazırlanışı ve uygulaması: Malzemeleri bir kapta karıştırarak lapa olana kadar pişirin. Bileklere veya omuzlara koyduktan sonra 25-30 Dakika bekletin.

– Daha sonra Adaçayı yağı, Bademyağı ve naneyağı, eşit miktarlarda karıştırılarak uyuşma olan bölgeye masaj yapın.

EL EGZERSİZLERİ
1) Ellerinizi sıkın ve içinizden 20’ye kadar sayın. Daha sonra parmaklarınızı açıp, kapayın bu hareketi 15-20 defa tekrarlayın.

2) Elleriniz açık bir şekilde, dirseklerinizi indirip kaldırın. Bu hareketi günde 10-15 defa tekrarlamaya özen gösterin.

3) Ellerinizi kurular gibi ve parmak aralarını sıvazlayarak yaklaşık 10-15 defa tekrarlayın.

4) Kollarınızı omuz hizasında uzatıp gerdirin. Avuç içiniz yukarı doğru kapalı, elinizi açıp kapatın. Bunu da 20 defa yapın.

5) Uçları sıkıca kavrayın ve uçlardan geriye doğru kuvvetli bi şekilde itin.

6) Elleri parmak uçlarında birleştirin ve sıkıca bastırın. Gevşetin, ardından birkaç kez bu hareketi tekrar edin.

7) Parmakları mümkün olduğunca gerin ve yanlara açın. Bir süre bu pozisyonda kalın, ardından yapabileceğiniz kadar sıkı bir şekilde yumruğunuzu sıkın.sifalibitkileriniz.com Birkaç kez daha tekrar edin.

8) Elleri düz bir yüzeyde dinlendirin. Parmakları birer birer yukarı kaldırıp indirin.

9) Her bir parmak ucunu, baş parmağa sıkıca bastırın.

10) Sağ el ile sol kolu sıkıca kavrayın ve sol el ile dairesel hareketler yapın. Diğer elde de tekrar edin.

11) Parmakları iç içe geçirin, bir eli diğerine bastırarak, mümkün olduğunca sağa, ardından da mümkün olduğunca sola bükün. Bu hareket, bileği gevşetecektir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.