Epididimit​e Ne İyi Gelir

Epididimit​e Ne İyi Gelir

Epididimit genellikle cinsel organlara bir zarar vermeden ilaçla tedavi edilebilen akut bir rahatsızlıktır. Çok daha ender olarak ortaya çıkan kronik epididimit, iyileşebilmek için cerrahi müdahaleyi gerektirebilir.

Bakteri kökenli epididimiti geçirmek için genellikle antibiyotikler kullanılır. Aynı bakterinin bulaşmış olma ihtimaline karşı eşin de tedavisi gerekli olabilir.

Epididimit in tedavisi için ayrıca, yatak istirahati, skrotuma buz torbası koymak, skrotu mu kaldırmak ve ağrıya karşı da ağrı kesici kullanmak gereklidir.

Epididimit tedavisinde altta yatan enfeksiyonun tedavi edilmesi ve semptomların hafifletilmesi yer almaktadır.

Yaygın tedaviler şunlardır:
– Antibiyotikler
– Ağrı kesiciler
– Anti-inflamatuar ilaçlar
– Yatak istirahati
– Testis torbasının yükseltilmesi
– Skrotuma soğuk uygulama
– Atletik bir destek giyilmesi
– Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçınma
– Cinsel ilişkiden kaçınma

Bu yöntemler genellikle başarılı sonuçlar verir. Bununla birlikte bazı durumlarda daha invaziv tedaviler de gerekli olabilir. Eğer testisler üzerinde apse oluşmuşsa doktorunuz bir iğne kullanılarak irini çekebilir.

Diğer tedavilerin başarılı olmaması halince ameliyat da başka bir tedavi seçeneği olarak öne çıkabilir. Epididimisin tamamının veya bir kısmının alınmasını içerir. Cerrahi girişim aynı zamanda epididimite neden olabilecek herhangi bir fiziksel kusurun giderilmesi için de gerekli görülebilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.