Gastrite Ne İyi Gelir

  • 17 Haziran 2015
  • Yorum Yaz
  • 2.027 kez incelendi.
Gastrite Ne İyi Gelir

Gastrit için bol bol meyve ve sebze tüketmek, protein yönünden zengin bir beslenme ve probiyotikler ile hastalığın neden olduğu olumsuzlukları azaltmanız mümkün. Uzak durmanız gerekenler arasında ise börekler, kurabiyeler, kekler, patates kızartması, tereyağı ve margarin gibi işlenmiş gıdaları, domates ve domates soslarını, kahve, çay ve alkolü sayabiliriz.

Meyve ve Sebzeler: Eğer gastrit bakteri nedeniyle meydana geldiyse bakterinin yayılmasını engellemek için flavonoid ve antioksidan açısından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekir. Kereviz, elma, kızılcık, yaban mersini, kabak, tatlı yeşilbiber ve kirazı bu tip meyve ve sebzeler arasında sayabiliriz.

Ayrıca A, C, E, ve B-kompleks vitaminleri yönünden zengin gıdaları tüketmek eğer gıdalar yoluyla bu vitaminleri alamıyorsanız multivitamin kullanmanız gerekebilir. Tüm bu vitaminler bakteri nedeniyle oluşan yaranın geçmesi ve iltihabın hafifleme sürecini hızlandıracaktır. Tavsiye edilmeyen meyveler ise asitli içeriği olan portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerdir.

Protein Yönünden Zengin Gıdalar: Gastriti olan hastalara balık, yağsız et, tavuk, fasulye ve baklagiller gibi protein açısından zengin gıdalar önerilir. Protein gastrite neden olan mide zarındaki yaranın iyileşmesini hızlandırır ve vücudun diğer bölgelerinde bulunan olası iltihaplanmaların onarımına yardımcı olur.

Ancak yağlı et gibi yağ ve proteinin bir arada bulunduğu gıdalar mide asidini arttırarak gastriti kötüleştirebilir. Et yemek istiyorsanız yağsız olanları tercih etmeli daha çok hindi, tavuk gibi kümes hayvanlarından protein almalısınız.

Probiyotikler: Gastrite neden olan bakterilerin artışını engellemek için probiyotiklerden faydalanabilirsiniz. Probiyotiği eczanelerden ilaç formunda alabilir ya da probiyotik yönünden zenginleştirilmiş gıdaları tüketebilirsiniz.

Kolay Sindirilen Gıdalar: Midenizi ve sindirim sisteminizi zorlamayacak gıdalar özellikle gastrit belirtilerinin arttığı zamanlarda kullanılabilir. Bu gibi dönemlerde az yağlı çorbalar, makarna, haşlanmış pirinç, patates püresi, yulaf ezmesi, pişmiş sebze, omlet, düşük yağlı süt tüketerek midenizi ve sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Gastriti Olanların Kaçınması Gereken Gıdalar
Aşağıdaki yememeniz gerekenler dışında sigarayı kesinlikle bırakmalı ve alkol tüketimini sınırlandırmalısınız.

Karabiber
Toz biber
Acı biber
Kahve
Çay
Gazlı içecekler
Kakao
Çikolata
Domates
Turunçgiller
Nane

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.