Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

Grip ile nezle gibi üst solunum enfeksiyonlarından dolayı, burun içi dokularında çeşitli mikropların uyguladıkları hasara bağlı farklı sızıntılar nedeniyle salgılanan sıvıda artış ve renk değişimi olabilir.

Özellikle sinüzit hatsızlığı çeken kişiler, sinüslerinden kaynaklı akıntılar sebebiyle geniz akıntısı hissetmektedirler. Bazı faktörlerden dolayı bu durum kişilerde kronik bir hal alabilir. Bu durumun en bilindik belirtileri, baş ağrısı, göz çevresinde ve yüzün belli kısımlarında ağrı, burun tıkanıklığı, koku almada güçlük çekme gibi…

Geniz akıntısının tedavi edilmesi için öncelikle aşırı mukusa neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de bu şartlara neden olan faktörler belirlenmelidir. Şiddetli geniz akıntılarının boğazda ağrı ve acıya neden olduğunu söylemiştik. Bu durumda en doğru adım doktorunuza başvurmaktır. Gerekli test ve analizler yapılarak geniz akıntısının sebebini belirlerleyen doktorunuz buna paralel olarak gerekli ilaçlı veya ilaçsız tedaviye başlayacaktır.
İlaçlı tedavi yanında sizin deneyebileceğiniz diğer yöntemler şunlardır:

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir
Sigara, alkol ve kafein içerikli içeceklerden olabildiğince kaçının
Tuzu burun spreyleri ile kullanıp burnun tıkanmasını engellemek ve akıntının burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamak,
Burnun düzenli şekilde su ile temizlenmesi, sinüslerin boşaltılmaya çalışılması,
Burnu ve üst solunum yollarını yumuşatacak buhar veya nemli hava tedariği,
Evde tozların temizlenmesi, yatakta, yastıkta ve diğer eşyalarda.
Mümkünse evde havalandırma boşluğu tedarik etmek.
Eğer akıntıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa, sinüs veya alerjinin ciddi tehdidi altındasınız demektir. Genelde sinüs geniz akıntısıyla birlikte burunda kötü koku, ağızda ise kötü tat bırakır. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
Bunların yanında burun akıntısına faydalı olacak bazı bitki, yiyecek ve içecek tedavi sürecinde size yardımcı olacak ve genel rahatlama sağlayacaktır. Aşağıdaki yöntemleri ekstra destek olarak uygulayabilirsiniz:

Tuzlu Su: Tuzlu su geniz akıntısı için akla gelen ilk tedavi yöntemidir. Tuzlu suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuzu iyice karıştırarak günde 3-4 kere ağzınızı gargara yapın aynı şekilde burnunuzu tuzlu suyla yıkayabilirsiniz.
Özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısına karşı deniz suyu oldukça etkilidir. Denize girerek suyun altında kısa süreli kalmanız hem burun ve üst solunum yollarını temizler hem de sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Su: Günde 8-10 bardak su tüketmek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayacaktır hem de boğaz kısmında birikmeleri engelleyerek ağrı ve acıya neden olan faktörleri ortadan kaldıracaktır.

Zencefil: Bir fincan suya 1-2 kaşık zencefil ve aynı şekilde 1 çay kaşığı kekik ekleyerek çay hazırlamanız ve hazırladığınız çayı günde 2-3 kere içmeniz geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Meyve Suyu: Meyve suyu alımı geniz akıntısının azalmasını sağlayacaktır. Özellikle elma ve üzüm suyu bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Meyve suyu alımı aynı zamanda daha önce meydana gelen geniz akıntısı sorunlarının daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Nane Yağı: Suya batırılmış bir beze bir miktar nane yağı dökerek burna yakın bölgeye konması ve solunması geniz akıntısını hafifletebilir. Özellikle geniz akıntısı için kullanılan ilaçlardan sonra bu işlemi yapmanız ciddi katkı sağlayacaktır.

Bal ve Limon: Taze bal ve limon bir bardak suya iyice karıştırılarak içilir. Bu kür geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı giderebilir.sifalibitkileriniz.com Balın etkili doğal antibiyotik özelliğinin olması, limonun ise harika bir temizleyici rolünün olması geniz akıntısından kaynaklanan boğazlardaki tıkanmayı ortadan kaldırabilir.

Elma Sirkesi: Günlük alınan suyun içerisine çok az miktarda elma sirkesi karıştırmanız geniz akıntısı sorununu kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Çorba: Günde 2-3 kere taze sıcak çorba tüketmek mukus için faydalıdır. Solunum yollarında nemlenmeyi sağlar ve geniz akıntısının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.