Göğüs Ağrısına Ne İyi Gelir

Göğüs Ağrısına Ne İyi Gelir

Göğüs ağrısı oluştuğunda ilk olarak yatağın üstünde diz çökülmesi önerilir. Bu pozisyonda baş aşağıda ve kalça bölgesi havadadır. Bu çözüm özellikle gaza bağlı ağrılar için geçerlidir. Gazı vücut dışına çıkmasına yardımcı olurken aynı zamanda ağrının hafiflemesini sağlar.

Gaz nedeni ile karın bölgesinde ağrı oluştuğunda sıcak bir şeyler tüketilmesi önerilir. Sıcak içecekler mideyi rahatlatırken aynı zamanda gaz oluşumunu engeller. Sıcak içecekler aynı zamanda göğüs bölgesindeki ağrının hafiflemesini sağlar. Öksürüğü giderir ve ciğerleri yumuşatır

Göğüs ağrısı nedeniyle kaslar gerginleşebilir ya da şişebilir. Bu durumda göğüs bölgesine soğuk buz torbası kompresi yapılabilir. Buz küpleri bir bezin içerisine konur. Bu ben göğüs bölgesinde 10 ya da 20 dakika kadar tutulur. İşlem günde 3 kez tekrar edilebilir. Eğer soğuk kompres bir değişiklik yaratmaz ise sıcak kompres de uygulanabilir. Özellikle sıcak havlu kullanılması önerilir.

Bir bardak süt içerisine 6 ya da 8 adet kıyılmış sarımsak eklenir. Ardından bu karışım kaynatılır ve içilir. Sarımsak parçaları da tüketilir. Bu işlem göğüs ağrısının azalmasına yardımcı olur.

Sarımsak ve zerdeçal da göğüs ağrısını hafifletmede son derece etkilidir. ½ çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak süt içerisinde karıştırılır. Isıtılır ve içerisine biraz da bal eklenerek içilir. Biraz karabiber de eklenebilir.

Aspirin de göğüs ağrısını azaltmak için kullanılabilir. Bir bardak su ile bir adet aspirin içilebilir.

Göğüs ağrısı tedavisi için etkili çözümlerden biri de karbonattır. Bir fincan sıcak suya biraz karbonat eklenerek içilebilir. Asidik içeriği ile gazın hafiflemesine yardımcı olurken ağrıyı da yatıştırır.

İki çay kaşığı elma sirkesi de tüketilebilir. Elma sirkesi, sindirimi kolaylaştırır ve karın bölgesini rahatlatır. Gaz üretimini engelleyen asidik bir içeriğe sahiptir.

Göğüs ağrısını hafifletmek için bol bol dinlenmek gerekir. Rahat bir pozisyonda uzanılması özellikle gaz nedeniyle oluşan ağrıların geçmesine yardımcı olur.

Göğüs ağrısını hafifletmek için etkili olan çözümlerden biri de sırt masajıdır. Yüzükoyun yatılarak sırt bölgesine hafif basınç uygulayarak masaj yapılabilir. Gazı gidermek için karın bölgesinde yapılan masajlar da işe yaramaktadır.

Göğüs ağrısı genellikle ciddi bir sağlık sorunu nedeni ile oluşmaz. Bazı doğal çözümler ile kolaylıkla geçer. Ancak eğer ağrı göğüs bölgesinde aynı zamanda bir baskı oluşturuyorsa, güçlü ve şiddetli bir ağrı varsa ya da nefes almayı büyük ölçüde engelliyorsa mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kalp hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrılarına hemen müdahale edilmesi gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.