Göğüs İltihabına Ne İyi Gelir

  • 30 Ağustos 2016
  • Yorum Yaz
  • 1.621 kez incelendi.
Göğüs İltihabına Ne İyi Gelir

Göğüs iltihabı, tıptaki adıyla “mastit” memede ağrı, şişlik, sıcaklık ve kızarıklık meydana gelmesine yol açan bir meme dokusu enfeksiyondur. Mastit varlığında yüksek ateş ve titreme de yaşanabilir. Çoğu zaman emziren kadınlarda görülür ve “laktasyon mastit” olarak adlandırılır. Ama emzirmeyen kadınları da etkileyebilmektedir. Laktasyon mastit, genellikle doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkar veya daha sonra emzirme sırasında da görülebilir. Mastitlerin varlığı kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olarak bebeğinizle yeterince ilgilenmenize engel teşkil edebilir.

Bazen mastitler bir annenin bebeğini sütten erken kesmesine neden olabilmektedir. Ancak mastitler varken de emzirmeye devam edilebilir.

Meme iltihabı’na yakalanan bir kadın bebeğini emzirme konusunda sıkıntı yaşayacaktır fakat bu bebeğe asla zarar vermez.Emzirme konusunda hasta acı çeker ve süt salınımı konusunda zorlanır.Anne vücudunda yer alan süt bu iltihaptan herhangi bir zarar görmez.

Hastalıkta en çok tercih edilen tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir.Antibiyotik tedavisi ortalama 15-20 gün sürmektedir. Tedaviye başlandıktan 2 ila 3 gün sonra hasta kendini iyi hissetmeye başlar fakat ilaç tedavisi asla yarıda kesilmemeli ve düzenli bir şekilde ilaç bitimine kadar devam edilmelidir.Doktor kontrolündeki tedavi dışında kişi evde de tedavi uygulayabilir.Bol sıvı tüketilmeli ve dışarı atılamayan süt özel makineler sayesinde alınmalıdır. Yoğun tempolu işlerden kaçınmalı ve istirahat etmelisiniz. Antibiyotik tedavisi ilaç bitiminde hastalığı yok etmediyse yeniden doktorunuza başvurmalısınız çünkü Mastrit göğüs kanserinin başlangıcı olarak da vücutta yer edinebilir…

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.