Göz Ağrısına Ne İyi Gelir

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir

Göz ağrısı sorunu yaşayanlar için göz ağrısına iyi gelen bazı yöntemler kullanılabilir. Özellikle kitap okurken ideal ışık seviyesinin ayarlanması gözleri yormadan kitap okumak açısından önemlidir. Ayrıca sinüzit arpacık göz alerjisi gibi problemler yaşayan kişilerin uzman bir doktor kontrolünden geçerek tedavi olmaları önerilir. Ayrıca gözün ılık su ile sürekli olarak yıkanması oluşabilecek olan iltihabın temizlenmesine neden olur. Ilık çay kompleksi de göz iltihaplarına iyi gelen diğer bir alternatif yöntem olarak ifade edilebilir. Gözlerinize bastırarak bir süre uygulayacağınız bu kompleks sayesinde gözlerde meydana gelen şişlik ya da iltihap akıntısı son bulacaktır.

Kaynatılmış su bir çay bardağına konur, üzerine yeni öğütülmüş 1 yemek kaşığı çörekotu tohumu ilave edilir. Bardağın üzerine bir çay tabağı kapatılarak 10 dakika beklenir ve süzülür. Elde edilen sulu kısım temiz pamuklu bir beze emdirilerek gözler, kaşlar, şakaklar kapatılacak şekilde bu bez yerleştirilir. 10 dakika beklendikten sonra bezin üzerinden parmak uçlanyla göz çevresi, şakaklar ve kaşlara 1-2 dakika hafifçe masaj yapılır.

Göz ağrıları için çörekotu kremi
1 yemek kaşığı çörekotu tohumu ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu birlikte öğütülür. Küçük bir kaba konulan bu karışımın üzerine 5 damla vitamin E ve 5 damla vitamin A,C,D (karışım halinde bulunabilmektedir) ilave edilir, azar azar sızma zeytinyağı konarak krem kıvamına gelinceye kadar ezerek karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan krem serin ortamda ve güneş ışığı almayacak şekilde muhafaza edilir.

Yatmadan önce bu kremden şakaklara sürülerek oğuşturulur. Aynı amaçla (kalitesine güvenilebilecek) çörekotu yağı da kullanılabilir.

Görevleri gereği olarak uzun süre bilgisayar ekranı karşısında bulunanlar ve uzun süre okuyup yazanlar için de “çörekotu ile göz bakımı” ve “çörekotu kremi” uygulamaları faydalı olabilir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.