Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir

Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir

Çapaklanma, gözlerde bir enfeksiyon nedeniyle oluşan koyu sarı renkte bir akıntı ve bu akıntının kabuk bağlama şeklidir. Çocuklarda görülen çapaklanma genelde konjunktivit (alerjiye bağlı) belirti­sidir. Konjunktivit ise bir çeşit göz iltihaplanmasıdır. Bebeklerde olduğu gibi, çocuklar­da da görülen çapaklanmanın sebebi genelde gözyaşı kanalının tıkanmasıdır.

Do­ğum yapan bayanlarda ise genellikle doğumdan sonraki 7 günde görülür, gözyaşı kanalının tıkanması sonu­cunda ortaya çıkar. Çapaklanma çok ciddi bir olay değildir, genelde kendiliğin­den geçer. Gözyaşı akmadan önce, gözün ön yüzeyine yayılır, burayı nemlendirip ıslatır, sonra gözyaşı kanalından geçerek burnumuzun içine akar. Fakat bu kanal tıkalı olursa, gözde çapaklanma, sulanma, kızarıklık ve iç kısmında şişkinlik oluşuyor. Bebeklerde ve yetişkinlerde de bu tip tıkanma olabilir. Bebeklerde gözyaşı kesesine masaj yapılarak ya da gözyaşı kanalından çelik sonda geçirilerek sorun çözümleniyor.

Çapaklanma İçin Doğal Yöntemler

Yaban Mersini: Genel göz rahatsızlıklarına iyi gelen bu bitki gözde oluşmuş olan enfeksiyon sorununa da çok iyi gelmektedir. Yabam mersini bitkisinin içerisinde yer alan antioksit madde gözlerde çapaklanmaya neden olan iltihaplanmanın giderilmesi için de kullanılabilir.

Böğürtlen: Antioksit özelliği sayesinde sağlamlaştırıcı etkisi vardır. Gözlerde sürekli ileri gelen çapaklanma sorunu oluyorsa bu bitki hem gıda olarak hem de temizlik amaçlı kullanılabilir.

Rezene: Çapaklanmanın olduğu dönemlerde çayı hazırlanmalı ve elde edilen çay ile gözler silinmelidir. Yalnız gözler silinirken fazla bastırılmamalı ve hafif şekilde temizliği sağlanmalıdır. Aksi halde gözlerde kanlanma ve kızarmalara neden olabilirsiniz.

Adaçayı: Çapaklanmayı ve çapaklanmadan kaynaklanmış kızarıklıkların giderilmesinde ciddi faydaları olan bir bitkidir. Adaçayı normal bir bitki çayı hazırlanır gibi hazırlanmalıdır ve bir çay tabağının içerisine 3 yemek kaşığı ilave edilmelidir. Bu tabakta bulunan ılık çaya temiz bir pamuk batırılıp gözlerin etrafı ve çapak olan yerler dikkatli bir şekilde silinmelidir. Eğer ki diğer gözde çapak oluşmamış ise o göze kullanılan havlu veya peçete sürülmemelidir. Bulaşıcı özelliği olan bu hastalık genelde tek gözde meydana gelmiş ise diğer gözde de oluşabileceği anlamına gelir.

Aynısefa Bitkisi: Sıcak suyun içerisine bir tutam eklenmeli ve 20 dakika bekletilmelidir. 20 dakikanın ardından bir bezi bu çay ile ıslatın ve ılık olarak göze kompleks uygulayıp 15 dakika kadar bekletin. Günde 2 kere yapabileceğiniz bu tedavi yöntemi hem gözlerinizi rahatlatacaktır ve çapaklanma sorununu giderecektir.

Siyah çay: Genelde bebekler de kullanılan bu yöntem yetişkinler içinde fayda göstermektedir. Sabah tüketmek için demlediğiniz siyah çaydan küçük bir tabağın içerisine az miktarda alın ve bir pamuğa batırarak gözleri silin. Bu yöntemin gözler için her hangi bir zararı yoktur ve gün aşırı uygulayabilirisiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı çayın çok soğuk veya sıcak olmamasıdır. Oda ısında olması gözlerin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.