Guatra Ne İyi Gelir

Guatra Ne İyi Gelir

Dereotu: Dereotunun guatr hastalığı için çok faydalı bir besin olduğu söylenmektedir. Çünkü tiroid bezini çalıştırmaktadır.

Maydanoz: Genellikle yemeklerimizde ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz maydanoz vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan maydanozu sofralarımızdan eksik etmemeğin yanı sıra her soframıza demetiyle birlikte koymamızı gerektiren daha birçok özellikleri vardır. Kalsium, A vitamini, C vitamini, potasyum ve demir deposu olan bu bitki özellikle guatır hastalarının yararlanabileceği şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Maydanozun içirdiği antioksidan özelliği ile vücutta doku yenilenmesi ile hastalıkların sürecinin engellenmesi için destek sağlamaktadır.

Ay Çekirdeği: Tiroid bezinin dengeli ve düzenli olarak işlev yapabilmesi için selenyum ve çinko vücudumuz için gereklidir. Bu iki değerli mineraller de ay çiçeğinde yer almaktadır. Vücudumuz İçin gerekli hormonların üretiminde veya üretilen hormonun vücudumuz tarafından gerektiği gibi yerli yerinde harcanamadığı gibi durumlarda çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıkların arasında tiroit rahatsızlıkları da bulunmaktadır. Ay çekirdeği hem çinko hem de selenyum içerdiği için guatr hastalığına iyi gelmektedir.

Sarımsak: Genellikle hoş olmayan kokusu nedeni ile bazı kişiler tarafından sevilmeyen sarımsağın aslında yemeklere kattığı lezzette bir başkadır. Sarımsağın tüketilen besinlere verdiği aroma dışında insan vücudu için sayılmayacak kadar da faydası vardır. Bu nedenle de sarımsağı günlük tüketilen besinlerin içine mutlaka ilave etmek gerekmektedir. Guatır rahatsızlığında ise bu şifalı bitkinin tiroid bezi büyümesi ile boğazda meydana gelen şişliğin iyileşmesinde oldukça büyük etkisi olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağı: Özellikle guatr hastalarının tükettikleri gıdalara itina göstermeleri oldukça önemlidir. Guatır hastaları için önerilen besinler veya tüketilmesi sakıncalı gıda çeşitlerini guatrın türlerine göre belirlendikten sonra guatr rahatsızlıklarında nebati yağlardan başka yağlardan kaçınılması önerilmektedir. Omega -3 yağlarınca zengin olan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu yağlar enfeksiyonu azaltarak en aza indirmelerinin yanı sıra guatr hastalığına iyi gelen E vitamini içeren zeytinyağı guatr rahatsızlığı olanlar için beslenmelerinde tercih etmeleri geren yağdır.

Süt ve Süt Ürünleri: Tüm süt ve süt ürünleri aynı zamanda guatr hastalığına da iyi gelmektedir. Çünkü tüm süt ve süt ürünleri içerisinde B vitamini bulundurmaktadır ve B vitamini tiroid bezlerinin çalışabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden süt ve süt ürünlerini sıklıkla tüketebilirsiniz.

Deniz Mahsülleri: İçerisinde omega 3 yağı bulunduran tüm deniz mahsülleri guatr hastalığına iyi gelmektedir. Ancak kesinlikle doğru şekilde ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Ceviz: Pek çok farklı hastalığa iyi gelen ceviz bunlarla birlikte aynı zamanda guatr hastalığına da oldukça iyi gelmektedir.

Brokoli: Brokoli de guatr rahatsızlığı olan kişilerin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besindir. Eğer ki guatr probleminiz var ve bunu bir miktar da olsa tedavi etmek istiyorsanız brokoli tüketebilirsiniz. Çünkü oldukça faydalı ve iyi gelmektedir.

Dut ve Dut Kurusu: Dut ve dut kurusunun guatr hastalığına en iyi gelen meyve olduğu söylenmektedir. Çünkü hem dut hem de dut kurusu tiroitlerin düzenli çalışmasına katkı sağlamaktadır. Benzer şekilde dut ve dut kurusu kabızlığı da önlemektedir. Bu sebep ile sıklıkla ancak kesinlikle yeterli miktarda tüketilmelidir.

Kereviz: Kereviz hem çok sağlıklı hem de guatra çok iyi gelen bir yiyecektir. Özellikle kereviz, suyu kaynatılarak da tüketilmelidir.

Kuru Erik: Özellikle kuru erik guatra oldukça faydalı gelen bir yiyecektir. Sıklıkla tüketilmelidir.

Pırasa: Pırasa uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen faydalı ve sağlıklı bir besindir. Aynı zamanda da guatra oldukça iyi gelmektedir.

Taze Fasulye: Oldukça sağlıklı bir yiyecek olan taze fasulye de guatra iyi gelen bir yiyecektir. Bu yüzden guatr problemi olanlar tüketmelidir.

Yumurta: Yumurta da guatr hastalığına iyi gelmektedir. Bu yüzden yeterli miktarda yumurta tüketebilirsiniz.

Yulaf: Özellikle uzmanlar tarafından yulafın guatra iyi gelen bir yiyecek olduğu söylenmektedir. Bu yüzden guatr rahatsızlığınız var ise yulaf tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.