Horlamaya Ne İyi Gelir

Horlamaya Ne İyi Gelir

Horlama, uyku sırasında fiziksel, alerjik veya diğer nedenlerle vücudun yabancı maddelere verdiği bir tür tepkidir. Özellikle geniz ve burun bölgesini rahatsız eden gıdıklayan bir yabancı madde olduğunda beyine sinyaller gitmekte ve boğaz bölgesinde bulunan kaslar bu irritasyona horlama ile cevap vermektedir.

Horlamaya neden olan kaslar, karın, göğüs, diyafram veya gırtlak yutak bölgesindeki kaslar olabilmektedir. Ayrıca göz kasları da hormalaya neden olabilirler.

Nefes borusunun sağlıklı çalışmasına engel olan her türlü nesne hormalaya neden olabilir, büyük bademcikler, yutak, soğuk hava, tozlar ve alerji yapan polenler, acı baharatlar, ve toz biber gibi nesneler gece horlamasının nedenleri arasında önde gelir. Ayrıca fazla kilolar ile obezite de horlamanın sebepleri arasında gösterilmektedir. Soğuk algınlığı esnasında virüsler de burun epitellerine girdiğinde vücutta tepki oluşur ve uykuda horlama olayı gelişir. Alerjiler de bir çok insanın horlamasına neden olabilmektedir. Polenler, akar adını verdiğimiz küçük böceklerin doku parçaları ve hatta güneş ışığı bile bazı kişilerde alerji ve beraberinde gece horlaması oluşturabilmektedir.

Öneriler

Özellikle polen alerjisi olan kişilerde polenlerle irtibat kesilmeli ve evde ofiste camlar açılmamalıdır. Klima kullanımı da polenlerle irtibatı kesmek için faydalı bir yöntemdir. Polen alerjisi olanlar, uyumadan önce mutlaka banyo yapmalılardır.

Horlamaya iyi gelen bitkiler ve bitkisel çözümler ile evde doğal tedavi yolları

Soğuk algınlığı nedeniyle horlama sorunu yaşıyorsanız buna çay ve bal karışımı ile tedavi yolu bulabilirsiniz. Çay yerine limon su karışımı da kullanılabilir. Günde 2-3 kez balgam çıkatmalı ve balgam söktürücü bitkiler den kullanmalısınız. Bol çorba içerek boğazı yumuşatmak ta horlamaya iyi gelen bir beslenme yöntemidir. Et, balık gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Horlamayı yok etmek için alçak yastık kullanmalı ve kafanızı vücut seviyesine getirerek uyumalısınız.

Isırganotu da horlamayı bitkisel tedavi eden bir şifalı ottur. Isırgan otu çayı veya ısırganotu bitkisel takviye ürünleri kullanarak horlama tedavisi mümkündür.

C vitamini içeren turunçgiller vücudun histamin düzeyini düşürdükleri için horlamayı azaltan etkiye sahiptir. Yatmadan 1 saat önce bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içmeniz horlama nasıl geçer sorusuna bitkisel bir yanıt olarak aklınızda kalmalıdır.

Yemeklerinizde sebzelere daha fazla yer ayırın Meyve ve sebzeler bioflavonoid adı verilen ve horlamayı tedavi eden önemli bir maddeye ev sahipliği yaparlar. Ayrıca C vitamini açısından zengin sebzeler ve meyveler de, histamin salgılamasına engel olan için doğal kimyasallar barındırırlar.

Horlamaya Doğal Çözümler
ZEYTİNYAĞI: Sağlığa birçok faydası bulunan bu mucizevi yağ, horlama tedavisinde de oldukça etkilidir. Bunu için oda sıcaklığında bir bardak suya birer çay kaşığı bal ve sızma zeytinyağı ekleyin. Az miktarda da taze zencefil kökü rendeleyin. Yatmadan önce yarım saat önce için.

NANE: Hem mikrop kıran hem de iltihapların gideren bir özelliği vardır. Horlama ile ilgili bir sorununuz varsa, günde iki bardak nane çayı tüketmek ilaç gibi gelir. Yatmadan önce bir bardak içmek horlamayı kesmede etkilidir. Bir başka yolu ise nane yağı ile gargara yapmaktır. Bunun için eczaneden alacağınız nane yağını, bir bardak ılık suya birkaç damla damlatın. Yatmadan önce gargara yapın.

KAKULE: Bu muhteşem Arap baharatı, eşsiz lezzetler için vazgeçilmezdir. Kakule, daha rahat nefes almaya da yardımcı olmaktadır. Siz de ister yatmadan önce biraz kakule kemirerek, ister bir bardak suya tarçın, bal ve yarım çay kaşığı kakule ekleyip tüketerek, horlama sorununa çare bulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.