İyot Eksikliğine Ne İyi Gelir

İyot Eksikliğine Ne İyi Gelir

Erişkin bir kişinin alması gereken iyot günlük ortalama 150 mcg’dır. Hamilelerin iyot ihtiyacı günde 220 mcg, emzirenlerde günde 290 mcg’dır. 1-13 yaş arası çocukların günde 90-120 mcg iyot alması gerekmektedir.

Doğal gıdalarda iyot ürünün elde edildiği bölgenin suyunda ve toprağında bulunan iyot miktarı ile orantılı olarak değişir. Yiyeceklerin pişirme şekli de iyot içeriğinin azalmasına sebep olabilir. Fazla ısıda pişirme, yağda kızartma, suda kaynatma, uzun süre pişirme besinlerdeki iyodun kaybolmasına sebep olur.

En yüksek iyot, balıklar ve istiridye, karides, ıstakoz ve Deniz yosunları gibi diğer deniz canlılarında bulunuyor.

İyot; sanıldığı gibi sadece tuzda değil, mezgit ve ton balığı gibi balıklarda, süt ve süt ürünleri ile bazı sebze-meyvelerde bulunuyor. Çocukların günde 90-120 mikrogram iyot almaları gerekiyor.

Evrendeki en önemli iyot kaynağı denizler ve Okyanuslar… İyot, denizlerden buharlaşıp yağmurla toprağa düşüyor. İyot içeriği zengin topraktan yetişen sebzelerde iyot miktarının daha yüksektir.

En yüksek iyot, balıklar ve istiridye, karides, ıstakoz ve deniz yosunları gibi diğer deniz canlılarında bulunuyor. Mezgit, ton balığı gibi derin, tuzlu su balıkları daha fazla iyot içeriyor.

İyot içeren sebzeler:Sebzelerden ıspanak, şalgam, pazı, kabak, Sarımsak ve kuru fasulyede iyot daha fazladır. Meyvelerden en fazla çilekte bulunuyor. Süt ve süt ürünleri de iyot kaynağı besinler arasında yer alıyor. Günlük iyot ihtiyacının yaklaşık yarısı bir kase yoğurt, yüzde 40’ı bir bardak süt, yüzde 20’si ise bir yumurtadan alınabiliyor.

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Ali BEY dedi ki:

    Araştırdığım bir konuydu. Ne varsa bitkilerde var tibbi ilaçlar bizi bitiriyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.