Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir

  • 22 Haziran 2017
  • Yorum Yaz
  • 1.393 kez incelendi.
Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir

Kalça ağrınızı artırıcı faaliyetlerden uzak durun. Ağrı, vücudunuzun temposunu azaltmanız gerektiğini size anlatma şeklidir. Masajı ihmal etmeyin. Egzersiz yapmayı tümden bırakmanız gerekmez, ama yalnızca germeye dayanan ve ağır kaldırmayı içeren hareketler yapın.

Gün içinde 3-4 defa kalça bölgesine 20 dakikalık ıslak sıcak bez koyun. Sıcak suya batırılmış ve sıkılmış havlu koyduktan ardından ısıyı muhafaza etmesi için üstüne bir de kuru havlu koyun.

Kese iltihabı söz konusuysa, hekim buz öneri edebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesici bir merhem uygulayabilirsiniz. (Dikkat edin mentollü bir merhem kullanırken sıcak bez koymayın, ciddi yanıklara yol açabilir).

Kalçanın eklem bölgesine masaj uygulayın.

Sert bir şiltede uyuyun, arka üstü yatmayı seçim edin. Kalçanın üstüne yatmayın. Dizleriniz altına veya sırtınızın alt bölümüne yastık koymayın.

Egzersiz yapın, ama aşırıya kaçarsanız kalçada sorun olabilmektedir. Kalça ağrınız yeni başlamışsa, yüzmek, bisiklete binmek veya yürümek benzeri hafif egzersizler yapın. Yürüyüş için çok hafif ve ayağı dengeleyen bir ayakkabı alın.

Kilo verin. Kalça ağrınız aşırı kilodan olmasa dahi, biraz fazla kilonuz varsa, kilolardan kurtulmak kalçadaki baskıyı ve ağrıyı azaltır.

Etkilenen bölgeye bir buz paketi koymak çoğu vaziyette etkili olabilir. Buz paketinin kalçanızı da kalmasını sağlayabilmek için bir beze sararak bölge yerleştirmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Her 2- 3 saatte bir 10- 15 dakika buz paketini kalça üstünde bulundurun.

Etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz. Ellerinizle dizden kalçaya doğru yapılacak olan bir masaj kalçanızdaki ağrının giderilmesine destekçi olabilmektedir. Bununla Birlikte bu masaj kasların rahatlamasına yardımcı olur. Masaj yapılırken bacağın bir tarafından öbür tarafına dairesel hareketler uygulanması etkili bir masaj yoludur. Şayet kaslarınızda bir düğüm hissediyorsanız, bu bölgeye baş parmağınızı yerleştirin ve düğüm gidene kadar nazik bir biçimde ovalayın.

Topuklarınızın altına bir yastık koyarak bacaklarınızı yükseltin. Bu metot şişliği azaltmak için kalçanız da ki kanın uzaklaştırılmasını sağlayarak iltihabın giderilmesine destekçi olabilir.

Steroid olmayan bir iltihap giderici ilaç alabilirsiniz. İbuprofen veya asetaminofen, ağrılarınızı minimuma indirir ve şişliği azaltır. Ağrı geçene kadar bu ilaçları, belirtildiği biçimde kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.