Kalın Bağırsak Kanserine Ne İyi Gelir

Kalın Bağırsak Kanserine Ne İyi Gelir

Kolon kanseri, kalın bağırsağın son bölümlerinde ve genellikle rektum bölgesine yakın ortaya çıkar. En ölümcül sindirim hastalığıdır.

Kolon kanserine iyi gelen yiyecekler şunlardır:

– Sarımsak
Allium sativum isimli bir madde içeren sarımsak genellikle yemeklerde kullanılmaktadır. Bu bitki kanser tedavisi için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bilim adamları sarımsağın karakteristik özelliklerinin ve etkin madde olan organosulfur bileşiklerinin kanserli hücrelerin oluşumunu engellediğini söylemektedir. Yapılan birçok araştırma bu maddenin kolon kanserinde ek tedavi seçeneği olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca sarımsak polip oluşumlarında da oldukça etkilidir. Poliplerin kalın bağırsak içinde yayılmasını engeller.

– Yeşil çay
Yeşil çay, camellia sinensis denilen bir madde içerir. Camellia sinensis yeşil çayın kurutulmuş yapraklarında bulunur. Çay şeklinde demlenip içilen yeşil çay yaprakları kanseri önlemede ve kanserle mücadelede oldukça etkilidir. Epidemiyolojik gözlemler göstermektedir ki; antioksidan görevi gören yeşil çay, özellikle kolon kanseri tedavisinde olumlu sonuçlar göstermektedir. Yeşil çay sindirim sistemi içerisinde kolondan geçerken buradaki kanserli oluşumları yatıştırır.

– Keten tohumu ve keten tohumu yağı
Keten tohumu sarı veya kahverengidir. Bu tohumların yağı çekirdekleri ile birlikte kolon kanserinde oldukça etkilidir. Keten tohumu pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Vücudun ihtiyacı olan besinler; vitamin, mineraller ile lif içerir. Ayrıca phytonutrients lignon ve alfa-linolenik asit maddelerini içerir. Omega 3 yağ asidi açısından da zengindir. Keten tohumu ya da keten tohumu yağının kullanımı ile sindirim sistemi hastalıkları hafifletilebilir. South Dakota State Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre keten tohumu yüksek lignon içeriğe sahiptir. Bu bileşikler kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruma sağlar. Kanserin önlenmesi ve kanserle mücadele için bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.