Karaciğer Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Karaciğer Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Akut Hepatit
– Virüslerin sebep olduğu akut hepatit istirahat ve titiz bir diyetle atlatılabilir.
– Diyet, karbonhidratlı yiyecekler fazla verilirken; yağlı gıdalar mümkün mertebe azaltılır.
– İyi bir yatak istirahati ve karbonhidratlı beslenme ile sarılık iki ila altı hafta içinde şifa bulur.

Kronik Hepatit
– İdrar, dışkı, kan ve salyadan alınan örneklerin test edilmesi sonunda başlatılır.
– Tedavinin şekli, hepatite sebep olan mikroorganizmanın cinsine bağlıdır.

Sirozun en sık rastlanan nedeni son yıllarda alkolizme bağlı karaciğer hastalıklarındaki artıştan önce virüsle oluşan karaciğer iltihabıydı. Kanında virüs taşıyan hastalar enfeksiyon kaynağı olurlar ve herhangi bir nedenle hastaneye yattıklarında çeşitli sorunlara yol açarlar. Ama karaciğer iltihabı geçirenlerin hepsi taşıyıcı değildir; henüz bilinmeyen nedenlerden ötürü bazı hastalar tam olarak iyileşirler.

Genel durumu kötü olanlar, anne adayları, şeker hastaları ve yaşlılar dışında, karaciğer iltihabı geçirenlerin hastaneye yatması gerekmez. Karaciğer iltihabı sırasında ve iyileşirken, karaciğer hücreleri her tür ilaca duyarlıdır ve bu sırada ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekir. Evde ya da hastanede tedavi sırasında, bulaşma olasılığını azaltmak için ayrı yemek kapları kullanılmalı ve kişisel temizliğe daha fazla özen gösterilmelidir. Mutlak yatak istirahatinin önemi tartışmalıdır. Bazı doktorlar, hastanın, sarılık olduğu süre boyunca dinlenmesiyle, sonradan ortaya çıkabilecek kötü sonuçların (siroz ve kronik karaciğer iltihabı gibi) önüne geçilebileceği kanısındadırlar.

Besin konusunda kesin bir kısıtlama yoktur ama hastanın düzenli beslenmesine dikkat edilmelidir. Ancak besinlerin iştah açıcı olmasına çalışılmalı ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır. Hastalığa yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya olanlara ve salgın durumunda, korunmak için gammaglobülin iğneleri yaptırılabilir. Bu iğneler özellikle hepatit A’ya karşı etkilidir; hepatit B için aynı derecede koruyucu değildir. Karaciğer iltihaplarının çoğu hafif geçer, evde bakılabilir ve tümüyle iyileşir. Karaciğer iltihabı yineleyebilir ama aynı virüs nedeniyle yinelemesine az rastlanılır. Taşıyıcı olanlar içinse hastalığın bir süre sonra ortaya çıkması olasıdır. Karaciğer iltihabı geçirenler için en önemlisi, alkolü bırakmaktır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.