Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Düzenli beslenme ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmak karaciğer yağlanması oranını belirgin bir şekilde azaltır. Günlük taze sebze-meyve, beyaz et ve lifli gıdaların tüketimi de son derece önemli. Özellikle karaciğerden toksik maddelerin atılımına yardımcı olduğu için mevsiminde enginar tüketmek oldukça faydalı. Soğan, lahana ve brokoli de karaciğere destek sağlar.

Alkol, karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biri. Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer yağlanmasının ortaya çıkışına neden olduğu gibi bu zeminde ortaya çıkacak karaciğer sirozu gelişimini hızlandırır. Ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle alkolden kaçınmak ya da en az seviyeye indirmek gerekir.

Gün aşırı en az 30 dakika süreyle yapılan spor ve egzersiz kan dolaşımını artırarak insülin direncini ve karın bölgesinde biriken yağ kütlesini azaltır. Böylece karaciğerde biriken yağ miktarı geriler. Bu nedenle siz siz olun, günlük yaşam alışkanlıklarına mutlaka düzenli tempolu yürüyüşü ekleyin.

Diyabet, hipotiroidi ve kolesterol yüksekliği olan hastaların 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri önemli. Bu hastalıkların tedavi edilmesi karaciğer yağlanmasını ve bu hastalığın hızlı ilerleme oranını azaltır.

Kafeinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği dünyanın saygın karaciğer hastalıkları dergilerinde bilimsel çalışmalar ile kanıtlandı. Her gün bir fincan kahve içenlerde, içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülür.

Karaciğer Yağlanmasına Doğal Çözüm
Elma sirkesi karaciğer yağlanmasına karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Elma sirkesi karaciğer yağlanması probleminde bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Özellikle düzenli olarak ve yeterli miktarda elma sirkesi tüketerek karaciğer etrafında oluşan yağlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Limon bilindiği üzere içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bir çeşit antioksidan görevi görmektedir. Bu özelliği ile limon, karaciğerin doğru şekilde çalışmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde limon, toksinlerin vücuttan atılabilmesini desteklerken karaciğerin gereksiz yorulmasının önüne de geçebilmektedir.

Karahindiba faydaları çok fazla bilinmeyen ve çok yoğun olarak tüketilmeyen, aslında oldukça yararlı bir besindir. Karahindibanın karaciğer yağlanmasını da tedavi edebilen oldukça etkili bir tonik olduğu söylenmektedir.

Hali hazırda karaciğer etrafında biriken yağların ortadan kaldırılmasında etkin rol oynamaktadır. Aynı şekilde karahindiba karaciğerin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi konusunda da oldukça etkili bir besindir.

Özellikle karahindibanın alkolle ilişkisi olmayan karaciğer yağlanmalarının iyileştirilebilmesinde oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından ortaya konulmuş bir bilgidir. Karahindiba yapraklarını salatalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz.

Yeşil çay bilindiği üzere oldukça faydalı bir içecektir. Yeşil çayın sağlık için ortaya çıkan faydaları her geçen gün daha da çok artmaktadır. Yine yeşil çay da alkolle alakası olmayan karaciğer yağlanmalarının tedavisinde büyük bir önem taşımaktadır.

Papatya hoş görüntüsü ve hoş kokusu sayesinde herkesin sevdiği bir bitkidir. Ayrıca papatyanın insan sağlığı için oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de karaciğer yağlanmasına iyi gelmesidir.

Çünkü papatya karaciğerin yağlanmasına sebep olan fazla yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.