Karın Kasılmasına Ne İyi Gelir

Karın Kasılmasına Ne İyi Gelir

Karın bölgesinde hissedilen huzursuzluk ve kramp hissi hemen her yaştan insanın başına gelen bir problemdir. Karın ağrısı başlı başına bir rahatsızlık değil, iç organlarda meydana gelen bir sorunun, bir hastalığın belirtisidir. Karnımız sebepsiz yere ağrımaz. Hazımsızlık, gaz, regl, üşütme gibi sebeplere bağlı geçici ağrıların dışında, karın ağrısı şikayeti sürekli tekrarlıyor ve kronik bir seyirde ilerliyorsa, bir dahiliye uzmanına başvurup gerekli tetkik ve tahlillerle sorunun temeline inilmeli ve uygun tedavi uygulanmalıdır.

Öneriler
Karın bölgesini sıcak tutarak ağrıların ve krampların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Nane, papatya ve zencefil çaylarının karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Karın ağrısı için karnınıza sağdan sola, soldan sağa hafif bastırmak suretiyle masajlar yapabilirsiniz.

Sigara kullanıyorsanız ya da düzenli olarak alkol tüketiyorsanız karın ağrısı yaşama oranınızı arttırıyorsunuz. Sigarayı bırakmalı ve içkiyi de en az düzeye indirmelisiniz. Alkol ve sigara mide zarında hasara yol açarak karın ağrılarını tetiklemektedir.

Ağrıları tetikleyen diğer ürünler arasında pul biber, acı biber, karabiber, kızartmalar ve çok yağlı gıdalar gelmektedir. Midenizi hafif tutun. Bol bol salata yiyin ve taze meyve suyu tüketin. Günde ağır 2 öğün yerine küçük 4-5 öğün yemeye çalışın.

Karnın Alt Bölümünde Şiddetli Kasılmanın Tedavisi
Karnın alt bölümünde meydana gelen şiddetli kasılmalar ve ağrılar kısa süre önce başladı ve şiddetli şekilde artarak ilerliyor ise bu durum apandisitten kaynaklanabilir ve hızlı bir şekilde cerrahi müdahale gerektirmektedir. Cerrahi müdahale ile apandisit kişinin vücudunu zehirlemeden olduğu yerden alınır.

Kasılmalar uzun vadedir devam ediyor ise iltihabi bir durumdan ya da tümörden kaynaklanabilir. Tümör kaynaklı olgularda hızlı bir şekilde biyopsi yapılması ve bu sonuca göre tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir.

İltihabi rahatsızlıklar genellikle kullanılan geniş spekturumlu antibiyotikler ile hızlı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.