Karın Şişliğine Ne İyi Gelir

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir

Yemek yerken lokmayı yuttuğunuzda beraberinde bir miktar da hava yutarsınız. Bu her kişide görülür ve normal bir durumdur. Yavaş yemek yendiğinde bu hava oranı azalır, ancak hızlı yemek yiyen kişi daha fazla hava yutar ve sonucunda şişkinlik meydana gelir. Bu ala gelen ilk nedendir. Fakat karın şişliği mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile alakalı bir durumdur. Karın bölgesinde keskin ve şiddetli bir ağrı ile oluşur. Genelde gaz çıkarılması ile ağrı hafifler. Çünkü bağırsak hareketleri hızlanmıştır. Ancak karın şişliğinin birçok nedeni olabilir. Bu kişiden kişiye değişir.

Karın şişliğinin azaltılması için, kişide hangi besinlerin şişkinlik yaptığı saptanmalıdır ve bu besinler diyetten çıkarılmalıdır. Ayrıca öğünleri atlatmadan düzenli olarak yemeye özen göstermelisiniz. Az ve sık yemek yemek hem kilo almanızı önler ham de rahat sindirime faydalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise, lokmaları iyice çiğneyerek yutmaktır. Karın şişliğinin engellenmesinde önemli rol oynar. Lifli gıdalar sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller gibi besinler bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yol açar. Karın şişliğinden şikâyet eden kişilerin bu besinleri tüketmesi tavsiye edilir. Bununla beraber keten tohumu, çilek ve brokoli gibi besinleri de tüketmeye dikkat edin.

Çoğunlukla soğan, karnabahar, enginar, armut, tam tahıl ekmek, sakız, gazlı içecekler, mısır gevrekleri ve süt gibi besinleri diyet listenizden çıkarıp fazla tüketmemeniz tavsiye olunur. Ayrıca sindirilmesi zor olan, yüksek kalorili yağlı besinleri fazla tüketmemekte fayda vardır. Besinleri çiğnediğiniz için diş sağlığınız önemlidir. Çürük ya da ağrıyan diş besinleri iyice çiğnemenize engel olur.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.