Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet döneminde oluşan ağrılar için evde bazı rahatlatıcı ve sakinleştirici yöntemler kullanılabilir. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarına oldukça dikkat edilmeli ve aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu dönemde kasık ağrısı için kullanılabilecek yöntemler;

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir
Papatya Çayı: Kadınlarda özellikle adet döneminde oluşan kasık ağrılarına karşı papatya çayı kullanılabilir. Papatya çayı oluşan ağrının şiddetini azaltarak rahatlamaya yardımcı olur.

Lavanta Çayı: Yine adet döneminde oluşan kasık ağrıları için lavanta çayı kullanılabilir. Gün içinde 1-2 fincan lavanta çayı tüketmek ağrının hafiflemesini sağlar.

Rezene: Kasık ağrısı için rezene ve portakal kabuğu karıştırılarak çay şeklinde hazırlanabilir. Kasık ağrısı kadın hastalıkları nedeniyle ortaya çıkmışsa rezene ağrı için fayda sağlar.

Civan Peçemi: Civan perçemi çay şeklinde hazırlanarak 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırılıp içilebilir. Kasık ağrısı adet döneminden önce başlamışsa ve adet süresince devam ediyorsa 2,5 su bardağı su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak içine 1 kahve kaşığı civan perçemi eklenir. 3 dakika kadar demlenerek adet döneminden 3 gün önce içilmeye başlanır. Çay günlük taze olarak hazırlanarak sabah ve akşam 1 fincan içilebilir.

Kasık ağrısı zorlu bir aktivite, hamlama, yorulma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa yine evde bazı önlemler alınarak ağrı kontrol altına alınabilir. Fakat ağrı çok şiddetli ve geçmiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kasık ağrısı için alınabilecek önlemler;

Dinlenme: Ağır aktivitelerden sonra ortaya çıkan kasık ağrısı için dinlenmek oldukça faydalı olur. Ağrılı bölgeye buz koymak yine ağrıyı hafifletir.

Destek: Kasık yaralanması sonrası ortaya çıkan kasık ağrısı için yaralı bölgeyi destekleyecek iç çamaşırı giymek oldukça yararlı olur.

Ağrı Kesiciler: Kasık ağrısı çok fazla ise kadın ya da erkekler doktora başvurarak ağrı kesici ilaç kullanabilir.

Uyarı: Kasık ağrısı ile beraber üşüme, titreme, ateş ya da daha farklı semptomlar oluşmuşsa iltihabik bir sorun olabileceğinden bu dönemde sıvı tüketimi arttırılarak hemen doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.