Kol Ezilmesine Ne İyi Gelir

Kol Ezilmesine Ne İyi Gelir

Vücudun herhangi bir yerine yara açmayacak şekilde bir darbe geldiğinde doku altındaki kılcal damarlar(kılcal damar ağları) koparak kanarlar. Kanama, kopan damarların sayısına bağlı olarak bir yer kaplar. Kanamadan sonra, darbe yerinde ağrı ve yanma hissedilir. Kanayan bölge şişer. Şişlik önce morarır; sonra mavileşir.İyileştikçe rengi değişerek yeşile ve iyileşmek üzere iken de sarıya dönüşür. Bu arada şişilik iner ve ağrı da kendiliğinden kaybolur.

Kol veya herhangi bir bölgede darbe, düşme, çarpma ve üzerine bir ağırlık düşmesi nedeni ile meydana gelen ezikler için zaman kaybetmeden soğuk su ile kompres uygulanması önerilir. Soğuk su kompresini 3 gün boyunca ezilen kısma uygulayın. Ardından ezilen kısma 3-4 kez 10’ar dakika kadar buz tedavisi yapın. Ezilme veya incinmelerin iyileşme zamanı yaklaşık olarak 2 ila 4 gün arasıdır. Bu nedenle oluşan ezilmelerde buz kompres uygulamasını vakit geçirmeden çabucak yaparsanız ezilen bölge şişmeden ve morarmadan kısa sürede iyileşecektir. Soğuk uygulanan kompresin ardından oluşan ağrılar en aza inecektir.

*Ezik olan bir kol boyun askısıyla desteklenebilir.

*Vücudunuzun herhangi bir yerine darbe gelip ezilme olursa, vakit geçirmeden soğuk su kompresi yapınız(soğuk suya batırılmış bez koyunuz)

*Birkaç defa kompres uyguladıktan sonra, soğuk suya batırılmış bezi ezik yerin üzerine koyup sarınız.

*Bu işlemi ne kadar erken yaparsanız ezik yer morarmadan ve şişlik yapmadan kısa zamanda iyileşecektir. Soğuk su kompresinden sonra, ağrı da fazla hissedilmez.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.