Kol İncinmesine Ne İyi Gelir

Kol İncinmesine Ne İyi Gelir

Burkulma veya incine durumunda dinlenme, buz, kompresyon, yükseltme çoğu durumda işe yarar. Dinlendirme ağrı ve şişliğe neden faaliyetleri önlemek anlamına gelir fakat bu tüm fiziksel aktivite kaçınmak demek değildir. Sadece ilgili bölümün dinlendirilmesi demektir.

Buz ise şişme, kanama ve ağrıyı azaltma açısından son derece etkilidir. Yaralanma sonrası 15-20 dakika kadar ve ilk birkaç gün süre günde birkaç kez ile tekrarlamak faydalı olacaktır. Önemli bir nokta; yaralanmış alanın rengi beyaza dönmüş ise derhal tedavi durdurulmalıdır. Ayrıca damar hastalığı, diyabet veya his azalması varsa, buz uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

Kompresyon şişmeyi durdurur, şişme durana kadar bir bandaj ile yaralı alana buz yerleştirebilirsiniz. Bandajın çok sıkılması kan dolaşımını engelleyebileceğin, çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Sargıya kalpten uzak tarafta başlanmalı. Eğer ağrınız artarsa, sargılı alanın aşağısında şişme ve uyuşukluk oluşmuşsa sargıyı gevşetin. Buradaki amaç yerçekimini kullanarak şişlikteki fazla sıvının oradan tahliye edilmesini sağlamaktır.

Ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) ve asetaminofen (Tylenol ve diğerleri) gibi reçetesiz satılan ilaçlar size bu konuda yardımcı olabilir.

İlk iki gün sonra, yavaşça yaralı bölgeyi kullanmaya başlanabilir. Ağrı olmadan tedrici ve ilerleyici bir biçimde eklemlerinizi kullanabileceksiniz. Hafif ve orta derecedeki burkulmalar genellikle 3-6 hafta içinde iyileşir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.