Kol Uyuşmasına Ne İyi Gelir

Kol Uyuşmasına Ne İyi Gelir

Kronik kol uyuşmaları genellikle sinir hasarına işaret ediyor olabilir. Koldaki uyuşma genel olarak görülen paresteziler gece daha kötü olabilir. Genel olarak koldaki uyuşma veya uyuşma hissi bir hastalık, bozukluk ya da durumun belirtisi olabilir.

Kol uyuşması bir kol yada her iki kolda meydana gelebilen duyu kaybı hissidir. Bu his kol boyunca uzanabileceği gibi eller ve parmakları da etkileyebilir. Koldaki bir uyuşukluk genellikle bir bölgedeki sinir hasarı veya bir bölgeye kan akışının sınırlanmasından kaynaklanır.

Bunların dışında kol uyuşmalarına koldaki bir enfeksiyon, inflamasyon, travma, tümörler veya diğer anormal süreçler de neden olabilir. Genelleme yapacak olursak kol uyuşma vakalarının çoğu yaşamı tehdit eden bir durum değildir. Kol uyuşmalarında parastezi adı verilen genel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler iğnelenme, batma ve karıncalanma veya yanma hisleridir. Kol uyuşması olan bölgede yani kolda hareket sınırlığı olabilir yada olmayabilir de.

Böyle olağandışı hislerle karşılaştığınızda ve özellikle birkaç dakikadan fazla sürüyorsa alanında uzman bir hekimden destek almalısınız. Eğer kol uyuşukluğunuza felç, kafa karışıklığı yada zihin bulanıklığı, el veya kolda güç kaybı veya konuşma bozukluğu eşlik ederse bu durum biraz daha ciddidir, vakit kaybetmemelisiniz ve kontrole gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.