Kol Zedelenmesine Ne İyi Gelir

  • 8 Ağustos 2016
  • Yorum Yaz
  • 1.648 kez incelendi.
Kol Zedelenmesine Ne İyi Gelir

Burkulma akut veya kronik olabilir. Tek bir zedelenme olduğunda akut bir burkulma olurken, bağ belli tekrarlayıcı işler veya hareketlerle ısrarla baskı altında tutulursa kronik bir burkulma oluşabilir. Bir eklem normal sınırlarının ötesinde zorlandığında burkulur. Bu olduğunda bağdaki lifler küçük kan damarlarıyla birlikte kopar, eklem şiş ve ezik görünür. Bağlar, kaslar ve tendonlar gibi yumuşak dokular zedelendiğinde, dört ana belirti ile kendini gösteren iltihabi bir süreç başlar: kızarıklık, ağrı, sıcaklık ve şişlik. Bunların herbiri iyileşme sürecinin önemli bir kısmını temsil eder.

Daha hafif burkulmalarda, tedavi, ağrıyı dindirebilir, kanamayı en aza indirebilir ve eklemin işlevini yeniden kazanmasını sağlayabilir. Dinlenme, buz koyma, basınç uygulama ve yukarı kaldırmadan oluşan bir tedavi yöntemi olan RICE YÖNTEMİ, genellikle yarar sağlar. İlk basamak, burkulan bölgeye buz koymaktır. Bu, kan damarlarının büzülmesini sağlar ve yara bölgesine kanın hücum etmesini yavaşlatır. Soğuğa bağlı yanıkları önlemek için buzu ince, ıslak bir bezle sarın ve bir seferde 15-20 dakika uygulayın.

Bölge, zedelenmiş dokunun etrafında sıvı toplanmasını önlemek için, elastik bir bandajla sarılabilir veya sıkıştırılabilir. Bu ayrıca, sinir uçlarına basınç yapan aşırı sıvının neden olduğu ağrıyı da giderir. Bandajlama deriye biraz basınç uygulayacak kadar sıkı olmalı ama daha fazla ağrıya yol açacak ve kan akımını kısıtlayacak kadar da sıkmamalıdır

Burkulan yer, yerçekiminin etkisi ile kanın yara etrafında birikmesini önlemek ve kanın geçişini kolaylaştırmak için yukarı kaldırılmalıdır. Zedelenen liflerin tamir edilebilmesi zaman aldığından, yaralanan bölgeyi dinlendirmek çok önemlidir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.