Küçük Dil Büyümesine Ne İyi Gelir

Küçük Dil Büyümesine Ne İyi Gelir

Küçük dil şişmesi ve uzaması rahatsızlığının bir çok nedeni ve tedavi yöntemi vardır. Eğer uzun süredir bu rahatsızlık görülüyorsa ve ciddi anlamda gündelik hayatınızı etkiliyorsa, kesinlikle uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Küçük dil şişmesine uzaması ve sarkmasına iyi gelen bitkiler.
1-1 bardak suya, 1 avuç nar kabuğu konur, 15 dakika kaynatılır. Süzülerek elde edilen suya 3 su bardağı şeftali suyu ilave edilerek gargara yapılırsa uzama ve sarkmaya iyi gelir.

2-9 ar gram böğürtlen filizi, sinirli yaprak, sumak ve gül su ile kaynatılır. elde edilen bu suya dut şurubu katılarak gargara yapılırsa şişmeye iyi gelir.

1) Küçük Dil Şişmesi için Kullanabilecek İlaçlar
Antibiyotik Tedavisi
Enfeksiyon kaynaklı şişen küçük diliniz için belli süre antibiyotik kullanmanız, enfeksiyonu iyileştirip buna bağlı olarak meydana gelen şişliği de ortadan kaldırabilir.

Alerji Önleyici (Antihistamin) İlaçlar
Eğer bir kişi kendisinde küçük dil şişmesi olduğundan şüpheleniyorsa oluşan şişliği azaltmak için antihistaminler kullanabilir.

Steroidler
Alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan küçük dil şişmelerine doktorlar tarafından verilen steroidler şişmeden kaynaklanan acıyı azaltmada etkili olurken, bunun yanı sıra oluşan kızarıklık ve mevcut şişmeye de etki edebilir.

2) Küçük Dil Şişmesi İçin Evde Uygulanabilecek Tedaviler
Zerdeçal ve Buz
Yarım çay kaşığı zerdeçalı su ile karıştırın ve içine biraz buz ekleyin. Daha sonra birkaç dakika bekledikten sonra karışımı için. Yaptığınız bu buz çayı, küçük dil şişmesini geçirmek için evde uygulayabileceğiniz en doğal yöntemlerden biridir.

Tuzlu Su Gargarası
Ilık tuzlu su ile gargara yapmak hem acıyı azaltmanızda hem de küçük dilinizde oluşan şişliğin inmesinde yardımcı olur. Ayrıca tuzlu ılık su ile yapılan gargara vücudunuzda var olan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu yöntemi günlük hayatınızda da uygulayabilirsiniz.

Fesleğen Yaprağı
Çay içmeyi sevenler ayrıca fesleğen yaprağı ile çay hazırlayıp içerek, küçük dilinde meydana gelen acıyı ve şişliği azaltabilir. En sevdiğiniz çayınızın içine fesleğen yaprağı atmanız da bu konuda size yardımcı olabilir.

Bal
Doğal bir bakteri temizleyici olan bal birçok yönden sizi korurken aynı zamanda küçük dil şişkinliğine de iyi gelir. Her gün bir yemek kaşığı bal yemek küçük dil şişmesine iyi gelir.

Dondurma
Eğer şişlik soğuktan ya da gripten kaynaklanmıyorsa dondurma yemek şişliği azaltmada işinize yarayabilir.

Yeteri Kadar Su Almak
Vücudun susuz kalması küçük dil şişmesine yol açabilir. Günlük yeteri miktarda su içmek şişliği azaltmanız konusunda yardımcı olur.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.