Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak ağrısı genelde kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tıkanmalar genellikle soğuk algınlığı, yüksek sese uzun süre maruz kalma, havadaki basınç değişiklikleri, kulak kiri ve su kaçması nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca nedenler dışında kulakta meydana gelen bir iltihaplanma sonucu ağrı yaşanıyorsa bu doktora gitmeyi gerektiren bir durumdur. Bu durumda doktor antibiyotik tedavisi tavsiye edebilir.

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna ilk olarak kulak damlaları olacaktır. Kulak damlası direk olarak kulak kanallarına buradaki tıkanıklığın kısa sürede açılmasını ve ağrının geçmesini sağlayabilir. Kulak damlası kullanırken dikkatli olmalı ve fazla damlatmamalısınız.

Kulak ağrısı için evde hazırlayabileceğiniz ve doğal ürünleri kullanabileceğiniz bazı reçetelerde bulunmaktadır. Bunlardan birincisi susam tohumu yağı ve sarımsak ile hazırlanan kulak damlasıdır. 1 çay kaşığı susam tohumu yağına bir diş sarımsak atın ve cezveye koyduktan sonra kısık ateşte 1-2 dakika kadar hafifçe ılıtın. Sarımsağı susam yağından çıkardıktan sonra yağı bir damlalığa boşaltın. Daha sonra yağdan 3-4 damlayı ağrıyan kulağınıza damlatın. Eğer ağrı iki kulağınızdaysa ilk kulağa damlattıktan sonra etkisini göstermesi için 10 dakika bekleyip diğer kulağa damlatın.

Kulak ağrısına iyi gelen diğer bir reçete ise seyreltilmiş limon suyudur. 1 çay kaşığı limon suyunu 1 çay kaşığı su ile karıştırıp 1-2 dakika ılıyıncaya kadar kısık ateşte bekletin. Bu karışımı damlalığa boşaltıp kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın.

Kulak Ağrısı ve Isı
Kulağınıza ısı uygulamak için teflonda küçük bir fincan tabağını ısıttıktan sonra havluya sararak kulağınızın üstüne koyabilirsiniz. Bu kulak ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

Tabak ısıtma dışında sıcak suya havluyu soktuktan sonra suyunu iyice sıkarak kulağınızın üzerinde tutabilirsiniz. sifalibitkileriniz.com Havlunun sıcaklığını koruması için sık sık sıcak suya batırmanız gerekebilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şiddetli kulak ağrısı çekenlere önerdiği

Soğan Suyunun Uygulanışı :
Ağrıyan kulağın içine 1 damla (fazla değil) çiğ soğan suyu damlatın. Ya da kulak temizleme çubuğunun ucundaki pamuğa soğan suyu damlatarak kulağınızın içine sürün.
2 dakika içinde kulak ağrısı geçecektir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.