Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Kulak tıkanıklığı orta kulak iltihabı, su kaçması, uçak yolculuklarında görülen basınç değişimi, soğuk algınlığı ve daha pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Kulak tıkanıklığı genel olarak ciddi bir probleme yol açmaz ve kulak damlası ya da sadece beklemek gibi basit yöntemlerle çözülebilir. Ancak beş ila yedi günden fazla süren kulak tıkanıklığı için bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Kulak tıkanıklığının birinci nedeni kanallara su kaçmasıdır. Suyu çıkarmak için kulak damlası kullanabilir ya da akşamları su kaçan kulağınızın üstüne yatabilirsiniz. Bunun dışında sinüzit, alerjik reaksiyonlar, kulak kiri birikmesi, kulak enfeksiyonları, migren, grip, basınç değişiklikleri, kulak kanalını tıkayacak objeler kulak tıkanması nedenleri arasında sayılabilir.

Çoğu durumda tıkanıklık kendiliğinden geçer. Bazen yalnızca esnemek veya yutkunmak kulak tıkanıklığının ortadan kalkması için yeterli olabilir. Bazı durumlarda buharlı ortamda durmak ve solumak veya sıcak bir duş almak da işe yarayabilir. Bazen tıkanan kulağa ısıtıcı yastık koymak kulak tıkanıklığını geçirmeye yetebilir. Bazı durumlarda bu tip ev yapımı tedaviler işe yarayabilir.

Kulak Tıkanıklığı Kulak Kiri Gibi Basit Nedenlerden Kaynaklanıyorsa;
Herhangi bir eczaneden kulak kiri yumuşatıcı damla alarak kullanabilirsiniz.

Damla haricinde kulağı tıkayan kiri yumuşatarak dışarı atmak için tıkalı kulağa bir damla oksijenli su (hidrojen peroksit) damlatabilirsiniz.

Kulağınıza birkaç damla bebek yağı damlatarak kulak kirini yumuşatmayı deneyebilirsiniz.

Oksijenli su elinizin altında yoksa birkaç damla zeytinyağını ısıttıktan sonra (vücut ısısı kadar) kulağınıza damlatabilirsiniz.

Zeytinyağı kiri yumuşatır ve ardından kulak çöpüyle kiri kolayca temizleyebilirsiniz.

Birkaç damla gliserin tıkalı kulağı açmaya yardımcı başka bir seçenektir.

Eğer uçak yolculuğu sırasında kulağınız tıkanmışsa, kulaklardaki basıncı dengelemek için bol bol esneyebilir ya da sakız çiğneyebilirsiniz.

Kulağınız sinüzit nedeniyle tıkanmışsa her şeyden önce sümkürürken fazla zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Burnunuzu temizlerken ağzınızın açık olması gerekir.

10-15 dakikalık sıcak bir duş kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Buhar kulak kirini yumuşatabilir.

Art arda yutkunmak kulaktaki basıncı azaltmaya yönelik basit reçetelerden biridir.

Ciddi tıkanmalarda alerji ilaçlarının kullanımı tıkanıklığı açmakta işe yarayabilir.

Yine kulak tıkanıklığına iyi gelen ancak biraz ustalık gerektiren başka bir yöntem daha vardır. Parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın. Ağzınızdan nefes aldıktan sonra hem ağzınız hem burun delikleriniz kapalı şekilde havayı burnunuzdan vermeye çalışın. Bu yöntem kulak tıkanıklığını açmakta etkilidir ama orta şiddette bir ağrıya neden olabilir.sifalibitkileriniz.com Özellikle uçak yolculuğu nedeniyle tıkanan kulaklarda birkaç kez tekrar ettiğinizde son derece etkili bir yöntemdir.

Bir şekilde kulak kirini yumuşatmayı başardıktan sonra kulağınızı kesinlikle sivri objelerle karıştırıp temizlemeye çalışmayın. Kulak zarına zarar verebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.