Kulak Yanmasına Ne İyi Gelir

Kulak Yanmasına Ne İyi Gelir

Herhangi bir utanma ya da mahcubiyet anında veya sıcak ve baharatlı yiyecekler tükettiğimizde kulaklarımızda bir yanma hissinin oluşabilir. Böyle durumlarda yanma hissi kanın hızlı ve yoğun bir şekilde kulak damarlarımıza gelmesinden kaynaklanır. Bu yanma hissi birkaç dakika içinde çözülür.

Fakat kulağımızdaki bir yanma ya da karıncalanma hissi özellikle görünmeyen bir nedenden dolayı sık sık yaşanıyorsa daha ciddi hastalıkların bir işareti olabilir. Birçok insan bu tür anormal deri hislerini tecrübe edebilir. Bu durumun tıptaki karşılığı parestezidir ve bu sinirlerin tahribatına neden olan bir enfeksiyonla, iltihapla ya da travmayla alakalı olabilir.

Eğer kulak yanması bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi başlatılır. Kulakta görülen sık yanma hisleri büyük ihtimalle belirli bir sağlık problemiyle doğrudan bağlantılıdır ve bu nedenle doktor muayenesi çok önem taşımaktadır. Hastalık teşhisi konulduğu anda bu hastalığı tedavi etmeye yönelik uygulamalar yerine getirilir ve kulak yanması da bunun sonucu olarak tedavi edilmiş olur.

Aloe Vera
Kulak yanmasına kimyasal yanma veya güneş yanığı neden oluyorsa kulağın dış kısmına aloe vera sürmek yanma belirtilerini asgariye indirir.

Antibiyotik ve İltihap Sökücü İlaçlar
Kulak yanmasına bir çıban neden oluyorsa antibiyotik ve anti-enflamatuar (iltihap önleyici) ilaçlar oldukça etkilidir.

Anti-virüs İlaçlar
Dış kulaktaki yanma hissinin nedeni zona hastalığı ise anti-virüs ilaçları kullanmak gerekir.

Kan Şekerini Kontrol Altına Almak
Eğer kulak yanması diyabetin bir belirtisi olarak ortaya çıkıyorsa, öncelikle kan şekerini kontrol altına almak çok önemlidir. Vitamin desteği de kulak yanmasını kesebilir.

Topikal Kremler
Eğer sinir tahribatından dolayı parestezi görülüyorsa bu siniri iyileştirmek parestezinin bir belirtisi olan kulak yanmasını da iyileştirecektir. Bu sinirleri tedavi etmek için ise doktorlar tarafından yazılan bazı ilaçlar kullanılır. Ayrıca bazı topikal uyuşturucu kremler de bu tedaviye dahil edilebilir. Neden olan etkeni alt ettikten sonra bazı egzersizler de bu zarar gören sinirlerin iyileşme sürecini hızlandırır. Fakat yüzde görülen bir parestezi durumunda boyun egzersizleri zararlı olabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.