Lenf Bezi İltihabına Ne İyi Gelir

Lenf Bezi İltihabına Ne İyi Gelir

Lenf bezleri vücudun tamamında bulunur. Boyun, koltuk altı ve kasıkta bulunanları yüzeyseldir, iltihap kapmaları halinde şişerler.

Öncelikle iltihabın nedeni araştırılmalıdır. Başka bölgedeki iltihaplara bağlı olarak oluşmuşsa, o bölgenin tedavisi kitlenin de tedavi olmasını sağlar. Genelde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ama mutlaka bunun doktor kontrolü altında olması gerekir. Bunun yanında bazı bitkisel ilaçlar da düzenli kullanıldığında bu hastalığı ortadan kaldırmaktır.

Enfeksiyon Tedavisi
Tedavi için, iltihap kapan lenf bezlerinin zararlı mikroorganizmalarla mücadelesine yardımcı olunur. Bakteri kaynaklı durumlarda antibiyotikler, virüs kaynaklı olanlarda antiviral ilaçlar kullanılır. Benzer şekilde mantar, maya ve parazitler için kendilerine has ilaçlar vardır. Ağrı kesiciler kullanılabilir.

İltihap kapan lenf bezi üzerine soğuk uygulama yapın
Vitamin desteği, istirahat gibi klasik enfeksiyon mücadele yöntemlerini uygulayın.

Lenf iltihabına bitkisel tedavi de uygulanabilir. Mesela, bir miktar güneş altında toplanmış binbirdelik otu iyice kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak şiş ve ağrılı olan bölgeye sürülür. Ya da bir litre suyun bir avuç minik parçalara ayrılmış karaçam kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez olmak üzere birer kahve fincanı içilebilir. Düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.