Lenf Bezi Kanserine Ne İyi Gelir

Lenf Bezi Kanserine Ne İyi Gelir

Her lenfoma hastası için tedavi kendine özgündür. Çünkü hastalığın evresine, hücre tipine, hastanın yaşına, hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağına ve lenfoma tipinin hızlı yada yavaş seyirli oluşuna göre doktor tedavinin şeklini ve verilecek ilaçları belirler.

Hodgkin dışı lenfomanın tedavisi ilaçlarla (kemoterapi), ışın tedavisiyle (radyoterapi) veya ikisi birlikte olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastadan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya verme işlemi (yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu), biyolojik ilaçlarlai ve cerrahi olarak da tedavi edilebilmektedir. Bazen yavaş seyirli lenfomalarda hastaya tedavi verilmez ve hasta belli aralarla doktor tarafından kontrol edilerek izlenir. Hastanın tedavisine karar veren uzmanlar tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu olmaktadır.

Prof. Dr. Erkan Topuz Lenfoma kanseri olanlar için tavsiyelerde bulundu. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için 1. 3 ve 1. 6 beta glukan denen maddeden zengin gıdalar tüketin. Beta glukan ekmek kabuğu, yulaf ezmesi, esmer pirinç ve bulgur pilavında bol miktarda bulunur. Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin. C vitamini alın yada portakal, mandalina gibi meyveleri bol tüketin. Ananas, üzüm, havuç, domates, elma, kara üzüm, kayısı suyu için. Kiloluysanız meyveleri posasıyla yiyin. Her gün 1 çorba kaşığı çörekotu,1-2 çorba kaşığı zerdeçal,1 çorba kaşığı keten tohumu, yarım kilo yoğurt tüketin Diyetinizde kırmızı eti sınırlayın, beyaz ete ağırlık verin, haftada 2 kez balık yemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca civanperçemi, adaçayı, rezene çayı için. Semizotu, lahana, enginar gibi sebzeleri tercih edin. Haftada 2 kez bezelye, kuru fasulye gibi kuru baklagiller tüketin. Her gün 5–6 tane Arnavut biberi yiyin. Mutlaka egzersiz yapın. Stresten sigara ve alkolden uzak durun.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.