Menisküse Ne İyi Gelir

Menisküse Ne İyi Gelir

Menisküs yırtıklarında her yırtık ameliyatlık demek değildir. Özellikle yaşlı grup hastalarda kireçlenme zemininde ortaya çıkmış, menisküsün yapısal özelliklerini kaybetmesi sonucu ortaya çıkmış yırtıklarda ameliyat çok fazla tercih edilmez. Bu hastalarda diz çevresini güçlendirici egzersizler, fizik tedavi destekleri ve gerekliyse dizlik kullanımıyla tedavi yapılmaya çalışılır.

Daha genç grupta, sporcularda olan yaralanmalarda menisküs yırtığının yeri ve yerleşimine göre tedavi planı yapılır. Kırmızı zon denilen, menisküsün kanlanan bölgelerinde olan yırtıklarda bir süre için hastanın o dizi üzerinde yükten sakınılması, kuvvetlendirici bir takım egzersizler ve fizik tedavi desteğiyle tedavi yöntemlerine gidilir. Ancak beyaz zon adı verilen menisküsün hiçbir beslenmesinin olmadığı yırtıklarda cerrahi tedavi tercih edilir.

Menisküs yırtılması için kullanılan tedaviler dışında ev ortamında kendi başınıza yapabileceğiniz birtakım yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak menisküs belirtilerini ve işaretlerini azaltma yoluna gidebilirsiniz.

1.Dinlendirin
Dizinizi dinlendirmek, menisküs ağrısının azalmasına sebep olacaktır. Eğer diziniz ağrıyor ise kısıtlı hareket edebilir, hatta yürüme aktivitesini dahi azaltabilirsiniz. Oluşan ağrıları azaltmak için koltuk değnekleri de kullanabilirsiniz.

2.Buz Koyun
Oluşan acıları ve şişlikleri azaltmak için ağrıların bulunduğu bölgeye buz koyunuz. Bu yöntemi ilk 2-3 gün boyunca veya ağrılar ve şişlikler ortadan kalkana kadar her 3-4 saatte bir 15-20 dakika boyunca uygulamanız gerekmektedir.

3.Dizinizi Sıkıştırın
Şişliği kontrol etmek için dizlerinin üzerine elastik bir bandaj veya neopren tipi bir bant yapıştırın. Böylece dizlerinizde bulunan şişlikler azalacak ve menisküs belirtileri yavaş yavaş azalacaktır. Ayrıca otururken ya da yatarken bacağınızın altına bir yastık koyarak dizinizi yükseltin. Bu durumda o bölgedeki kan akışı ve baskı azalacaktır.

4.İlaç Kullanın
Advil, aleve ve motrin gibi tahriş oluşmasını önleyici, steroid olmayan ilaçların kullanılması, acıların ve şişliklerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ancak bu ilaçların yan etkileri arasında kanama ve ülser riski olabilir. Doktorunuz özellikle aksini söylüyor ise sadece zaman zaman kullanılmalıdır.

5.Güçlendirin
Germe ve güçlendirme kullanımı ile dizinizde stresi azaltmak için çeşitli egzersizler yapılması önerilmektedir. Rehberlik amacı ile bir fizyoterapist tavsiyesi için doktorunuza danışın. Ayrıca koşma ve zıplama gibi zorlayıcı hareketleri yapmaktan da kaçınmanız gerekmektedir.

Yırtık menisküs tedavi genellikle koruyuculu olarak başlar. Doktorunuz şunları önerebilir:

Dinlenme: Diz ağrısına genellikle diz bükülmesine neden olan herhangi bir aktiviteden kaçının. Dizinizde oluşan basıncı azaltmak için ve durumunuzu iyileştirmek için koltuk değneklerini kullanarak destek alabilirsiniz.

Buz: Buz diz ağrısını ve şişmeleri azaltmak için yardımcı olabilir. Yaklaşık 15 dakika boyunca dizinize uygulayacağınız buzları, buz torbası şeklinde, dolu soğuk bir paket donmuş sebze olarak ya da bir havlu içerisine doldurarak kullanın. Buz koyma işlemini ilk 2 gün boyunca her 4 ile 6 saatte bir ve gerektiğinde daha da sık koymanız gerekebilir.

İlaç: Reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar da diz ağrısında büyük bir kolaylık sağlayarak yardımcı olabilirler.

Terapi: Fiziksel tedavi, diz ve bacaklarınızın etrafındaki kasları güçlendirmek için diz desteği ve dizinizin stabil kalmasına yardımcı olabilir. Kemer destekleri veya diğer ayakkabı eklentileri ile dizinizde belirli alanlarda oluşan stresi azaltmada ya da dizin etrafında daha eşit kuvvet dağılımı sağlamak için yardımcı olabilir.

Ameliyat
Eğer diz ağrılı, sert veya kilitli kalırsa doktorunuz ameliyat olmanızı önerebilir. Yırtık menisküs tamiri özellikle çocuklar ve genç yaştaki yetişkinler için bazen mümkün olabilmektedir. Eğer yırtık tamir edilemez ise, menisküs ameliyatla kesilmiş olabilir. Cerrahi müdahale, artroskop kullanılarak küçük kesiler yoluyla yapılabilir. Ameliyattan sonra dizin gücünü ve istikrarını optimize etmek için egzersiz yapmak gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.