Mide Spazmına Ne İyi Gelir

Mide Spazmına Ne İyi Gelir

Midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasına mide spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında hasta terler, rengi solar ve birkaç saniye ile birkaç dakika kadar sürebilir.

Tedavide önemli olan hastanın spazmı tekrar ettirecek, provoke ettirecek faktörlerden uzak kalmasıdır. Hasta ilk spazmı geçirdikten sonra bunu çok iyi öğrenir. Mesela aşırı yemek yemek, yemek yerken konuşmak ve hava yutmak, soğuk ve çiğ sebze, meyveleri yemek, kafeinli ve asitli içkileri tüketmek mide spazmını provoke eden sebeplerdir. Hasta bunlardan kaçınmalıdır. Bunun dışında spazm başladığı zaman hasta kendi kendine bir takım yöntemler uygulayabilir. Örneğin eğer midesinde aşırı miktarda bir gaz varsa bunu çıkarmak için oda içerisinde yürüyüş yapmalıdır, bir süre sırt üstü yatmalıdır ve derin nefes alıp verme egzersizleri ile rahatlamaya çalışmalıdır. Bunlar yeterli olmazsa hastaya ağrı kesiciler verilebilir. Ağrı kesiciler de bazen yeterli olmaya bilir o zaman morfin grubu kuvvetli ağrı kesiciler hastanın tedavisine eklenebilir.

Mide spazmı geçirmemek için hızlı ve çabuk yemek yememeliyiz. Yemekleri çiğneyerek yemeliyiz. Yemek yediğimiz zaman mideyi fazla doldurmamalıyız özellikle sinirli ve kızgın olduğumuz zaman yemek yememeliyiz çünkü bu sırada hava yutma işi de oluyor ve mide iyice gerilip spazm oluşabiliyor. Besinleri çiğ ve soğuk tüketmemeliyiz.

Mide ağrısına iyi geldiği bilinen ve hatırlamanız gereken başlıca bitkiler: nane, papatya ve zencefildir.

Nane
Hoş kokusuyla özellikle de nefesi tazeleyen ürünlerde kullanılan nane, akşam yemeğinden sonra tüketildiğinde nefesinizi tazelemekten çok daha fazlasını yapabilir. Bitkide bulunan uçucu yağ,mentol, sindirim sistemindeki düz kaslar üzerinde doğrudan bir spazm çözücü etkiye sahiptir. Ayrıca bitkinin hoş kokusu sinirleri yatıştırdığı gibi mideyi de yatıştırabilir.

Kramp giren mide ve bağırsağı yatıştıran nane, mide yanması, gaz, karın ağrısı ve ‘çok yedim’ hissini bastırmak için de işe yarayabilir. İrritabl bağırsak sendromu için de nanenin önerildiğine sık şahit oluruz. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında karın ağrısı, şişkinlik, ishal ya da kabızlık sayılabilir. Özellikle kadınları etkileyen irritabl bağırsak sendromunun belirtilerini hafifletmek için nane çayı etkili olabilir.

Nanenin faydalarını bilimsel olarak ispatlamak üzere çalışmalar devam ederken, pek çok herbalist, herhangi bir sindirim şikayeti olmayanların bile düzenli olarak nane çayı içmeleri halinde, sindirim sistemlerinin daha düzgün çalışacağını belirtmekteler. Ancak tüm bu olumlu etkilerin yanı sıra, bazı kişilerde nanenin, yemek borusu büzgecinde basınç düşüklüğüne neden olarak mide yanmasına yol açtığı görülebilir. Eğer nanenin size dokunduğunu fark ederseniz, farklı bir bitki ile midenizi yatıştırmayı deneyebilirsiniz.

Papatya
En güvenli bitkilerden biri olarak kabul edilen papatya, pek çok sağlık şikayeti için olduğu gibi, mide bağırsak problemleri için de yaygın şekilde kullanılır. Bitkisel tedavinin uzun bir geçmişe sahip olduğu Almanya’da papatya için ‘her şeye kadir’ anlamına gelen ‘alles zutraut‘ ismi takılmıştır. Sindirim şikayetlerine yönelik kullanıldığında papatya, süper güçleri olan bitkilerden biridir. Spazm çözücü, iltihap ve gaz giderici olduğu düşünülürse gerçekten de bitki, bu konuda pek çok sıkıntıya son verebilir. Gaz, mide ağrısı ve mide ekşimesine karşı, sindirim yolundaki mukozayı yatıştıran ve rahatlatan papatya, aslında tüm vücutta sakinleştirici bir etki yapar. Özellikle de mide ağrısı stres kaynaklı olanlar, bitkinin yatıştırıcı özelliğinden faydalanacaklardır.

Bu noktada bir uyarı yapmak gerekirse, ishali iyileştirmek için, hele ki çocuklar söz konusuysa bir doktora danışmadan evde kendi kendini tedavi etmek konusunda inatçı olmak doğru değildir. Kısa sürede geçmeyen ve vücudun sıvı kaybetmesine neden olan ishal tehlikeli olabilir. Bu nedenle sık tekrarlayan ishal şikayetiniz için en iyisi bir uzmana başvurmak olacaktır.

Papatya için söze başlarken ne kadar güvenli olduğunu söyledik ancak az da rastlansa, papatya alerjisi olan kişiler olduğu unutulmamalıdır. Papatya çayı benzeri, papatya içerikli bitkisel takviyelerin size dokunduğunu fark ederseniz, kullanmakta ısrarcı olmayın.

Zencefil
Tıpkı nane ve papatya gibi zencefil de gaz gidericidir ve böylelikle gazdan kaynaklanan ağrı ve şişkinliğe iyi gelir. Bitkisel tıpta zencefil ‘ısıtan‘ bitkilerden biri olarak kabul edilir ve bu özelliğiyle vücudun içten daha çok ısı üretmesini sağlar. Bu durum ağır işleyen sindirim sistemi üzerinde düzenleyici bir etki yapar.

Ancak zencefili diğer bitkiler arasından öne çıkaran başlıca özelliği bulantı ve kusmayı giderici etkisidir. Sabah bulantıları ya da araba, tekne tutması gibi hareket kaynaklı bulantılar için birebirdir. Üstelik bulantı giderici çoğu ilacın aksine, uyuşukluk ve sersemlik gibi yan etkileri de yoktur.

Mide Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler
Rezene
Rezene daha çok mide krampları için önerilen aromatik bitkilerden biridir. Botanikteki ismi ‘Foeniculum vulgare‘ olan rezene, Akdeniz kökenli, dayanıklı ve çok yıllık bir bitkidir. Bitkisel tıpta rezenenin tohumlarından faydalanılır.

İltihap giderici olmasının yanı sıra gaz giderici olarak da bilinen rezene, spazm çözücü olduğundan mide ağrılarına önerilmektedir. Yemeklerden sonra yarım çay kaşığı rezene tohumu yemek sindirime yardımcı olur, gazı engeller ve rezenenin diğer yararlarından faydalanmanın kolay bir yoludur. Ya da dilerseniz, rezene tohumunu salatalara, yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Rezeneyi makul miktarda tohum olarak değil de tablet, uçucu yağ benzeri şekillerde tüketirken dikkatli olunmalıdır. Bu bitkide doz aşımı yapıldığı takdirde, güçlü yan etkilere maruz kalınabilir. Bulantı, kusma, nöbet veya akciğer ödemi gibi sorunlara yol açabilir.sifalibitkileriniz.com Mide ağrısı için rezeneli ürünlere başvurmadan önce, kullanım biçimiyle ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. Epilepsi hastaları, hamile kadınlar ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar rezene kullanmamalıdır.

Karahindiba
Karahindiba pek çok kişinin gözünden kaçan ancak vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan, faydalı bir bitkidir. Latince adı ‘Taraxacum officinale‘dir. Bitki A, B, C ve D vitaminlerini içermesinin yanı sıra, aynı zamanda potasyum, demir ve çinko kaynağı olarak da bilinir.

Geleneksel olarak karahindiba karaciğer, böbrek, cilt, mide yanması ve bozuk mide gibi şikayetler için kullanılır olmuştur. Saydığımız mide şikayetleri çoğu kez ağrılı olduğundan, karahindibanın mide ağrısına da iyi geldiğini düşünebiliriz. Karahindiba mutfaklarımıza da girmiş bir bitkidir. Yaprakları salatalarda, sandviçlerde ve çay yapımında kullanılır. Kökleri bazı kahvelerde, çiçekleri ise şarap yapımında kullanılır.

İdrar söktürücü özelliği ile öne çıkan karahindiba, taze ya da kurutulmuş olarak mide sorunları için tüketilebilir. Ayrıca bitkinin kökleri kabızlığa karşı da önerildiğinden, karahindiba sindirime yardımcı bitkiler arasında sayılır. Genel olarak güvenli bir bitki olarak bilinse de, bazı kişilerin karahindiba alerjisi olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları olanların doktora danışmadan bu bitkiyi içeren bitkisel takviyeler almaları önerilmez.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.