Omuz Çıkığına Ne İyi Gelir

Omuz Çıkığına Ne İyi Gelir

Eğer omuz çıkığı basit ise ve sinir veya doku hasarı meydana gelmemişse, muhtemelen birkaç hafta içinde iyileşecektir. Ancak ilerisi için tekrar çıkık riski taşıyacaktır. Omuz çıkığından kısa süre sonra tam iyileşme sağlanmadan aktiviteler yapma ve omuz eklemlerini fazla yormak tekrar bir yaralanma ya da yerinden çıkmaya neden olabilir.

Tedavi gördükten sonra rahatsızlıkları hafifletmesi ve iyileşmeye yardımcı olması için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

• Omzunuzu dinlendirin. Ağrı oluşturan ve çıkıkların tekrarlanmasına neden olan hareketlerden kaçınız. Omzunuzu iyi hissedene kadar yük kaldırmaktan ve diğer ağır hareketlerden kaçının.

• Soğuk uygulamadan sonra sıcak uygulama yapınız. Omuz bölgesinde buz koymak ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Bir defada 15 ila 20 dakika süreyle buz küpleri ile dolu bir soğuk paket veya havlu kullanın. Bu işlemi çıkığın olduğu ilk gün ve sonraki gün her iki saatte bir uygulayınız. Ağrı ve inflamasyon düzeldikten sonra, yani çıkıktan iki ya da üç gün sonra, sıcak paket veya ısıtma pedleri gergin ve ağrılı kasları rahatla yardımcı olur. Her seferinde sıcak uygulamayı 20 dakika ile sınırlı tutunuz.

• Ağrı kesiciler: Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak ağrı kesici ilaçlardır. İlacı önerildiği kullanın ve ağrılar geçtiğinde bırakınız.

• Omuz hareket aralığını koruyun. Tedaviden sonraki bir veya iki gün omuz eklemlerini korumaya yardımcı olmak için doktorunuz veya fizyoterapist tarafından önerilen bazı hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Hareketsizlik eklemlerde sertliğe neden olabilir. Buna ek olarak, uzun bir süre omzun hareket ettirilmemesi omuzda sertliğe yani bir nevi donmaya neden olarak omuz hareketini kısıtlar.

Yaralanma iyileştikten ve omzunuzu rahat hareket ettirmeye başladıktan sonra günlük egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Düzenli olarak omuz germe, güçlendirme ve stabilite egzersizleri çıkıkların tekrarını önlemeye yardımcı olur.sifalibitkileriniz.com Doktorunuz veya fizyoterapistiniz yaşınız, genel sağlık durumunuz ve çıkığın derecesine göre size uygun bir egzersiz planı önerebilir.

Omuz çıkıklarını önlemeye yardımcı olmak için:
• Düşmeleri önlemeye özen gösterin
• Yakın temas sporları yapıyorsanız oynarken koruyucu giysiler ve ekipmanlar giyiniz
• Eklem ve kasların gücünü ve esnekliğini korumak için düzenli olarak egzersizler yapınız.
Omzunuzda bir sefer çıkık meydana gelen kişilerin omuzları daha sonraki zamanlarda da çıkıklara daha meyilli olur. Tekrarlanmasını önlemek için doktorunuzun yapacağı uyarılar ve önereceği egzersizler önemlidir. Özellikle omzun güçlendirilmesi için içe döndürme, dışa döndürme ve kanat hareketi 5 ila 15 kez arasında tekrarlanmalıdır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.